«Powrót

Komunikat dotyczący elektronicznych zgłoszeń celnych w procedurach przywozowych

Komunikat dotyczący elektronicznych zgłoszeń celnych w procedurach przywozowych

Komunikat dotyczący elektronicznych zgłoszeń celnych w procedurach przywozowych


Dzięki aktywnej współpracy Służby Celnej z przedsiębiorcami zdecydowana większość zgłoszeń celnych składanych jest do celnych systemów informatycznych w formie komunikatu elektronicznego.

W chwili obecnej już 80% zgłoszeń przywozowych dokonywanych jest w formie wyłącznie elektronicznej, natomiast w przypadku tranzytu i eksportu 100% zgłoszeń obsługiwanych jest elektronicznie odpowiednio w systemach NCTS i ECS.

Kierując się tak dużą popularnością elektronicznej formy zgłoszeń celnych podjęto decyzję o pełnym zautomatyzowaniu obsługi zgłoszeń celnych. Docelowo, już z wykorzystaniem nowych systemów budowanych w ramach Programu e- Cło i po wdrożeniu przedsięwzięcia Single Window, wszystkie dokumenty celne będą obsługiwane tylko elektronicznie, zgodnie z postanowieniami nowego Unijnego Kodeksu Celnego.

W pierwszej kolejności, z dniem 1 maja 2013 r. w praktyce obrotu towarowego pozostaną tylko dwie formy zgłoszenia importowego: elektroniczna albo wyłącznie papierowa. Wyłączona natomiast zostanie możliwość składania mniej powszechnej formy zgłoszenia w postaci niepodpisanego komunikatu elektronicznego przesyłanego do systemu CELINA, popartego papierową wersją takiego zgłoszenia.

Ostateczne zaprzestanie obsługi zgłoszeń niepodpisanych kluczem do bezpiecznej transmisji danych poprzedzi kilkumiesięczny okres przejściowy, który potrwa do końca kwietnia br.

Serdecznie zachęcamy Państwa do niezwłocznego podjęcia działań, które zapewnią możliwość skorzystania z w pełni zautomatyzowanej i „bezpapierowej" obsługi przywozowego zgłoszenia celnego w systemie CELINA.

Poszerzona, bardziej szczegółowa wersja komunikatu dostępna jest tutaj.

bip

Informacje o publikacji dokumentu

 
Data utworzenia: 18.01.2013 Data publikacji: 18.01.2013 15:28 Data ostatniej modyfikacji: 02.01.2014 13:00
Autor: Jolanta Jarmul-Mikołajczyk Osoba publikująca: Jolanta Jarmul-Mikołajczyk Osoba modyfikująca: Filip Niełaczny
Rejestr zmian
«Powrót