«Powrót

Dodatkowa gwarancja przy przewozie towarów za karnetem TIR do Rosji

Dodatkowa gwarancja przy przewozie towarów za karnetem TIR do Rosji

Dodatkowa gwarancja przy przewozie towarów za karnetem TIR do Rosji


Służba Celna RP, na podstawie informacji uzyskanych od Federalnej Służby Celnej Federacji Rosyjskiej, powiadamia, iż pomimo przedłużenia umowy z ASMAP, a tym samym formalnego obowiązywania procedury TIR w Rosji, przy wjeździe towarów na obszar Rosji wymagana jest dodatkowa gwarancja na granicy rosyjskiej, będącej zewnętrzną granicą Unii celnej. Dotyczy to m.in. granic Rosji z Łotwą, Estonią, Litwą, Ukrainą, a od dnia 3.12.2013 r. - również granicy polskiej z Obwodem Kaliningradzkim.


Wymóg dodatkowej gwarancji w Obwodzie Kaliningradzkim odnosi się jednak tylko do określonej grupy towarów (dane uzyskane od Obwodowego Urzędu Celnego w Kaliningradzie w dniu 05.12.2013r.):

-żywe bydło rogate
-żywy drób
-świeże lub schłodzone mięso z bydła rogatego
-mrożone mięso z bydła rogatego
-świeża ,schłodzona lub mrożona wieprzowina
-masło śmietankowe i inne tłuszcz i masła wyprodukowane z mleka
-sery i twarogi
-świeże lub schłodzone ziemniaki
-świeże lub schłodzone: cebula, czosnek, por i inne warzywa cebulowate
-świeże lub schłodzone: kapusta, kalafior ,kalarepa i podobne warzywa jadalne
-mąka pszenna i pszenno-żytnia

jak również do sytuacji, gdy odbiorca docelowy jest spoza Obwodu Kaliningradzkiego oraz gdy przewoźnik ma zadłużenie w płatnościach celnych.
             
                                        
Jednocześnie informujemy, że sytuacja dotycząca przewozów TIR do Rosji przez granicę z Białorusią (granica wewnętrzna Unii celnej) przedstawia się odmiennie. Na podstawie dotychczasowej praktyki należy stwierdzić, że towary  przewożone na podstawie karnetu TIR bez przeszkód mogą być przemieszczane przez tę granicę do pierwszego urzędu docelowego na terenie Rosji. Jednak w celu dokonania kolejnego rozładunku w kolejnym urzędzie docelowym, służba celna Rosji wymaga już stosowania tranzytu wewnętrznego rosyjskiego i przedstawienia gwarancji.

Informujemy ponadto, że na forum międzynarodowym (m.in. Komisja Europejska) w dalszym ciągu podejmowane są działania i wysuwane żądania wobec władz rosyjskich,  by stosowały zgodnie z przepisami  Konwencję TIR.

Komisja Europejska zamieściła informację w tej sprawie na swojej stronie internetowej http://ec.europa.eu/taxation_customs/index_en.htm.
 

«Powrót