«Powrót

Zasłużona emerytura dla Questo

Zasłużona emerytura dla Questo

Zasłużona emerytura dla Questo

pies Questo i jego przewodnik
pies Questo i jego przewodnik
pies Questo i jego przewodnik
pies Questo i jego przewodnik
pies Questo i jego przewodnik
Udaremnił przemyt 6 mln szt. papierosów, zapobiegł stratom budżetu państwa z tyt. akcyzy i podatku VAT na ponad 6 mln zł. Po 9 latach wytężonej służby, labrador Questo kończy pracę w Izbie Celnej w Przemyślu.
 
Choć 90 % swojego życia spędził w służbie, na swoim koncie  ma tysiące skontrolowanych samochodów, autokarów czy ciężarówek,  to nawet dziś nie można odmówić mu sił i chęci , z jakimi przystępuje do kontroli samochodu wraz ze swym przewodnikiem.
 
Questo to jeden z 19 psów Izby Celnej w Przemyślu, specjalista od wykrywania wyrobów tytoniowych. 
 
Do służby trafił w 2007 r. po zakończonym kursie dla psów w Ośrodku Szkoleniowym Służby Celnej w Kamionie. Już w kolejnym roku zdobył I miejsce w Mistrzostwach Psów Służby Celnej w wykrywaniu wyrobów tytoniowych.
 
To prawdziwy psi weteran. Bilans jego pracy to zatrzymanie 6 mln szt. nielegalnych papierosów, nałożone mandaty karne dla przemytników na 500 tys. złotych. Dzięki czujnemu węchowi Questo, tylko z tyt. akcyzy i podatku VAT Skarb Państwa nie stracił ponad 6 mln złotych.
 
Świetne wyniki Questo to niewątpliwie dobre wyszkolenie, zgrany duet ze swoim przewodnikiem, ale i dobre geny- jego rodzice pracowali także w Służbie Celnej, wykrywając przemyt narkotyków.
 
Po odejściu ze służby Questo zamieszka ze swoim przewodnikiem, który pracuje od niedawna z Verą. To roczny owczarek belgijski, który kilka miesięcy temu zakończył kurs i stawia pierwsze kroki w wyszukiwaniu nielegalnych papierosów.  
 
***
 
Dzięki pomocy psów pełniących Służbę w Izbie Celnej w Przemyślu,  tylko w I półroczu 2016  na czarny rynek nie trafiło 4 mln sztuk papierosów, 276 kg tytoniu; 6,5 kg i 17 sadzonek marihuany, 140 g mefedronu.
 
W polskiej Służbie Celnej (w całym kraju) pracuje obecnie 150 psów wyszkolonych do wykrywania papierosów i narkotyków, z czego ponad 70 pełni służbę na zewnętrznej granicy UE w izbach celnych w Przemyślu, Olsztynie, Białymstoku i Białej Podlaskiej. 
Psy przez blisko dwa miesiące uczą się wyszukiwania wyrobów tytoniowych i środków odurzających. Naukę kończą egzaminem i po pozytywnej ocenie rozpoczynają służbę. 
Najlepsze predyspozycje do pracy w Służbie Celnej mają rasy takie jak labrador, owczarek belgijski czy owczarek niemiecki.
«Powrót