«Powrót

Tytoń u kuriera

Tytoń u kuriera

Tytoń u kuriera

nielegalny tytoń do palenia
W poniedziałek (28 listopada br.) lubuscy celnicy podczas działań kontrolnych  w siedzibie znanej firmy kurierskiej w Zielonej Górze ujawnili prawie 120 kg nielegalnego tytoniu do palenia. Niedozwolony towar znajdował się w załadowanym pojeździe kurierskim, w niewielkich kilkukilogramowych przesyłach. 
 
Funkcjonariusze celni z Mobilnej Grupy Kontrolnej w Zielonej Górze w ramach działań prewencyjnych przeprowadzili kontrolę w siedzibie zielonogórskiego oddziału pewnej prężnej firmy kurierskiej. Mobilni obserwując plac manewrowy zauważyli firmowego Mercedesa Sprintera, którego kierowca na ich widok zaczął się dziwnie i nerwowo zachowywać. Po podjechaniu pod rampę wyładowczą zamiast rozładować towar, szybko zmienił zamiar i równie szybko próbował się oddalić.
 
Mundurowi zatrzymali pojazd i dokonali wstępnego sprawdzenia przewożonych przesyłek. W części ładunkowej mercedesa znajdowała się jedna paleta owinięta czarną folią, a pod nią kilkadziesiąt kartonów różnej wielkości. Wyrywkowo otwarto dwa z nich. Wynik kontroli tylko potwierdził przypuszczenia celników, że mają do czynienia z tytoniem do palenia bez polskich znaków akcyzy.
 
W pozostałych 48 paczkach kontrolujący również ujawnili w nieopisanych i nieoznaczonych woreczkach foliowych tytoń bez polskiej akcyzy.  Dodatkowo w kabinie pasażerskiej kierowca busa przewoził jeszcze 6 kartonów z nielegalnym tytoniem, tzw. zwrotów. 
 
Przesłuchiwany kurier stwierdził, że nie miał wiedzy, co znajduje się w przesyłkach. Przeprowadzone postępowanie karne skarbowe wykaże jego ewentualny udział w sprawie.
 
W 55 przesyłkach znajdowało się 118,5 kg nielegalnego tytoniu do palenia o szacunkowej wartości ok. 80 tys. złotych, a skarb państwa nie poniósł straty z tytułu niezapłaconego podatku akcyzowego w kwocie ponad 90 tys. złotych.
«Powrót