«Powrót

Takie pamiątki oznaczają kłopoty

Takie pamiątki oznaczają kłopoty

Takie pamiątki oznaczają kłopoty

Eksponaty gatunków zagrożonych leżące na stole
Funkcjonariusze prezentujący gatunki CITES zwiedzającym
Środek sezonu wakacyjnego, tysiące odwiedzających – to doskonała okazja do pokazania zakazanych pamiątek z egzotycznych podróży. Śląscy celnicy zaprezentowali wystawę okazów CITES w Ogrodzie Zoologicznym w Chorzowie.
 
Celnicy z Izby Celnej w Katowicach wspólnie z sekcją dydaktyki ogrodu zoologicznego już z początkiem wakacji zorganizowali fotograficzną wystawę okazów roślin i zwierząt zagrożonych wyginięciem (CITES). W niedzielę (7 sierpnia) spotkali się z mieszkańcami regionu i zaprezentowali zakazane pamiątki z podróży: fragmenty rafy koralowej, muszle małży, wyroby z kości słoniowej, kolce jeżozwierza, nalewki z wężem, krokodyla nilowego, warana, wydrę i wiele, wiele innych okazów CITES.
 
Coraz więcej osób jeździ na egzotyczne wycieczki. Turyści ulegają pokusie przywiezienia do domu wyjątkowej pamiątki, która będzie dowodem, na to, że ich wyjazd rzeczywiście miał miejsce. Nie każdy ma świadomość, że fragment rafy koralowej czy figurka lub ozdoba z kości słoniowej, oznacza ingerencję w świat przyrody i staje się przyczyną do śmierci wielu gatunków roślin i zwierząt. Przywóz okazów roślin i zwierząt zagrożonych wyginięciem (CITES) jest złamaniem przepisów o ochronie przyrody i naraża turystę na poważne kary (kara pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5, wysoka kara grzywny, przepadek okazów). 
 
Zwalczanie przemytu i nielegalnego handlu zagrożonymi gatunkami, to nie tylko kontrole i zatrzymania, ale również akcje edukacyjne i informacyjne skierowane do dzieci, młodzieży i dorosłych. Ogromne zainteresowanie zwiedzających potwierdziło, że działalność informacyjna prowadzona przez Służbę Celną ciągle jest potrzebna, by zapobiegać nieświadomemu przemytowi roślin i zwierząt. 
Funkcjonariusze informowali o obowiązujących przepisach dotyczących limitów towarów, które można przywieźć w ramach przysługujących zwolnień. Przestrzegali przed przywozem mięsa i produktów mlecznych spoza krajów Unii Europejskiej. Wakacyjne spotkanie odbyło się w ramach projektu „Mała Akademia Cła i Akcyzy".
«Powrót