«Powrót

Służby ćwiczyły w Barwinku przed szczytem NATO i ŚDM

Służby ćwiczyły w Barwinku przed szczytem NATO i ŚDM

Służby ćwiczyły w Barwinku przed szczytem NATO i ŚDM

Celnicy przy samochodach
Celnicy przy stole z endoskopem
Strażnik graniczny prowadzi wykład dla słuchających z innych służb
Celnicy stojący na przejściu granicznym
Celnicy stojący przy samochodzie służbowym
Family foto wszystkich przedstawicieli służb
31 maja br. w rejonie byłego przejścia granicznego w Barwinku odbyły się ćwiczenia z zakresu tymczasowego przywrócenia kontroli granicznej na wewnętrznej granicy UE. 
 
Ćwiczenia dotyczyły tymczasowego przywrócenia kontroli granicznej na granicy wewnętrznej Unii Europejskiej, co związane jest z przygotowaniami do szczytu NATO oraz Światowych Dni Młodzieży, które mają się odbyć w lipcu br. W tym czasie – to jest od 5 do 9 lipca, a następnie od 18 lipca do 2 sierpnia, ma zostać tymczasowo przywrócona kontrola dla osób, które będą wjeżdżały na teren Polski. 
 
W ćwiczeniach koordynowanych przez Bieszczadzki Oddział Straży Granicznej wzięli udział również funkcjonariusze Policji, Służby Celnej, inspektorzy Inspekcji Transportu Drogowego, przedstawiciele GDDKiA (Oddział w Rzeszowie) – w zakresie przygotowania oznakowania i organizacji ruchu, a także funkcjonariusze Policji Republiki Słowacji
 
Służby sprawdzały koordynację działań i przepływ informacji, a także system łączności w przypadku zaistnienia zdarzenia kryzysowego. Celem ćwiczeń było także wypracowanie nowych rozwiązań mogących wpłynąć na podniesienie skuteczności w sytuacjach nadzwyczajnych.
 
Funkcjonariusze Służby Celnej wzięli udział w jednym z epizodów- symulowanej sytuacji kryzysowej związanej z niezatrzymaniem się do kontroli pojazdu na terytorium Słowacji, próbą ucieczki oraz dynamicznym zatrzymaniem osób i pojazdu. 
 
Praktycznym ćwiczeniom towarzyszyła także prezentacja sprzętu kontrolnego współpracujących ze sobą służb. Służba Celna zaprezentowała m.in. mobilny skaner do prześwietlania przesyłek, dzięki któremu  funkcjonariusze celni mogą bez konieczności otwierania przesyłek sprawdzać ich  zawartość. Funkcjonariuszom towarzyszył także pies Gina specjalizujący się w wykrywaniu wyrobów tytoniowych. 
 
W ćwiczeniach wzięła udział Wojewoda podkarpacki Ewa Leniart. 
Zadania realizowane przez funkcjonariuszy Służby Celnej oceniała mł. insp. Jadwiga Zenowicz p.o. Dyrektora Izby Celnej w Przemyślu.
«Powrót