«Powrót

Służba Celna wzięła udział w Nocy Laboratoriów

Służba Celna wzięła udział w Nocy Laboratoriów

Służba Celna wzięła udział w Nocy Laboratoriów

Celniczka wyjaśnia jak odróżnić rozpoznać podrabiane towary
Dyskusja po pokazie wyszkolenia psa
Pod tą kuwetą był ukryty gazik nasączony zapachem zakazanej substancji
Radiowóz i skaner przed gmachem Uniwersytetu Przyrodniczego
Służba Celna wzięła udział w II edycji Nocy Laboratoriów. Stoisko Służby Celnej zorganizowano w gmachu Centrum Dydaktyczno-Naukowego Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu przy Placu Grunwaldzkim 24A. Celnicy opowiadali zwiedzającym ekspozycję o tajnikach swojej służby i prezentowali specjalistyczny sprzęt do kontroli celnej.
 
Stoisku zostało zorganizowane przez funkcjonariuszy Izby Celnej we Wrocawiu i  Oddziału Celnego Osobowego Port Lotniczy Wrocław-Strachowice. Poza specjalistycznym sprzęt do kontroli celnej, prezentowano także towary podrabiane i pirackie. Odwiedzający mogli dowiedzieć do czego celnikom służy np. spektrometr Ramana, jak działa detektor materiałów wybuchowych i środków odurzających, jak i kiedy celnicy używają wideoendoskopu oraz systemu termowizji. Udzielali też szczegółowego instruktażu, jak odróżnić markowe towary od podróbek. 
 
Przed gmachem Centrum Dydaktyczno-Naukowego funkcjonariusze z Wydziału Zwalczania Przestępczości prezentowali, jak wyposażony jest radiowóz, oraz jak można niemal w każdych warunkach dokonywać kontroli używając mobilnego skanera rtg. Nowoczesna technika pozwala na szybkie i bezinwazyjne przeprowadzenie skutecznej kontroli wytypowanych przesyłek i towarów bez konieczności ich otwierania. Celnicy prezentowali także, jak szybko i skutecznie można przeprowadzić próbę polową, na podstawie, której można zdiagnozować, czy pojazd nie porusza się na paliwie opałowym. Poza nowoczesną techniką celnicy posługują się także starymi sprawdzonymi metodami. Labrador Beny, który na co dzień pełni służbę na wrocławskim lotnisku, zaprezentował swoje umiejętności. Po wnikliwej analizie węchowej szeregu kuwet, wskazał właściwą pod którą ukryto gazik nasączony zapachem jednego z narkotyków. Pokaz jego wyszkolenia wzbudził zainteresowanie odwiedzających, oczy świadczyła niemal półgodzinna seria zadawanych przez nich pytań. 
 
Służba Celna po raz drugi wzięła udział w tej prestiżowej imprezie. Dziękujemy wszystkim, którzy poświęcili nam swój czas i zainteresowanie a władzom Uniwersytetu Przyrodniczego za umożliwienie zorganizowania ekspozycji. 
«Powrót