«Powrót

Służba Celna wykryła przemyt 2 tys. chronionych pijawek

Służba Celna wykryła przemyt 2 tys. chronionych pijawek

Służba Celna wykryła przemyt 2 tys. chronionych pijawek

funkcjonariusze Służby Celnej ze słojami z pijawkami
naczynia z pijawkami
dzieci ze słojami z pijawkami
2 tysiące żywych pijawek lekarskich zatrzymali funkcjonariusze Służby Celnej z Oddziału Celnego Kolejowego Przemyśl- Medyka.  Podlegające ochronie zwierzęta przemycane były w pociągu relacji Lwów-Wrocław. Podróż przez granicę przetrwały w …lodówce. 
 
Funkcjonariusze Służby Celnej prowadzili rutynową kontrolę pociągu osobowego, który przekraczał polsko-ukraińską granicę w Medyce. Pociąg jechał ze Lwowa do Wrocławia. Podczas rewizji pociągu celnicy wykryli, że znajdująca się w jednym z przedziałów lodówka ma nietypową zawartość. Znajdowało się w niej 5 bawełnianych, poruszających się worków. Okazało się, że w środku znajduje się aż 2 tysiące żywych pijawek. Identyfikacja tych zwierząt pozwoliła określić, że należą one do gatunku pijawek lekarskich. 
 
Do przemytu zwierząt przyznał się 58-letni obywatel Ukrainy. Mężczyzna nie zgłosił pijawek do kontroli. Nie posiadał także zezwolenia Ministra Środowiska na ich przewóz przez granicę. 
Służba Celna prowadzi dalsze postępowanie w tej sprawie. Zwierzęta zostały już przetransportowane przez funkcjonariuszy celnych do Ogrodu Zoologicznego w Zamościu, a sprawca przemytu poniesie odpowiedzialność w związku z naruszeniem przepisów ustawy o ochronie przyrody. 
 
Hirudo medicnalis i hirudo verbana to dwa gatunki pijawek  lekarskich,  chronionych przepisami Konwencji Waszyngtońskiej (CITES).  W całej UE pozyskiwanie ich z naturalnych środowisk jest zakazane. Amerykańska  Agencja Żywności i Leków uznaje hirudoterapię (leczenie pijawkami) za lekarstwo (pijawka ssąc krew przekazuje do naszego organizmu około 60 związków chemicznych posiadających właściwości lecznicze takie jak m.in.  hirudyna, antyelastyna, eglina, destabilaza). Jednakże oprócz leczniczych związków w trakcie hirudoterapii mogą zostać wprowadzone wirusy, bakterie, chorobotwórcze pasożyty. Wykorzystywane w zakładach hirudoterapii pijawki powinny pochodzić wyłącznie ze specjalistycznych hodowli. Używanie  w leczeniu pijawek pochodzących z przemytu, naraża ludzi na wiele chorób i powikłań. 
 
W ostatnich kilku lat funkcjonariusze Służby Celnej w woj. podkarpackim udaremnili  przemyt 12 tys. żywych pijawek lekarskich. Rekordem było wykrycie przemytu niemal 7 tys. pijawek na przejściu granicznym w Korczowej w 2013 r.
«Powrót