«Powrót

Służba Celna dba o bezpieczeństwo produktu

Służba Celna dba o bezpieczeństwo produktu

Służba Celna dba o bezpieczeństwo produktu

stymulator mózgu, który nie posiadał oceny zgodności urządzenia
Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych w Warszawie potwierdził przypuszczenia funkcjonariuszy Służby Celnej z Przemyśla, że towar, który znajdował się w jednej z zagranicznych paczek nie spełniał wymogów bezpieczeństwa produktu.
 
Funkcjonariusze Służby Celnej z Przemyśla kontrolując zagraniczne przesyłki pocztowe zwrócili uwagę na przesyłkę nadaną w Stanach Zjednoczonych. Jej odbiorcą miała być mieszkanka Rzeszowa. Zgodnie z deklaracją przesyłka miała zawierać wyrób medyczny tj. przezczaszkowy stymulator mózgu. Służba Celna przywiązuje dużą uwagę do bezpieczeństwa produktu który ma być dopuszczony do obrotu, dlatego też, funkcjonariusze postanowili dokładniej przyjrzeć się przesyłce.
 
W tym celu mundurowi skontaktowali się z Urzędem Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych w Warszawie, który potwierdził przypuszczenia funkcjonariuszy, że produkt nie spełnia wymogów bezpieczeństwa i wydał negatywną opinię o produkcie. 
 
Przesyłany stymulator mózgu, nie posiadał oceny zgodności urządzenia z dyrektywą 93/42/EWG dotyczącą wyrobów medycznych oraz nie posiadał znaku „CE"* wraz z numerem jednostki notyfikowanej. Ponieważ produkt nie spełnił określonych dla niego wymagań, nie mógł być dopuszczony do obrotu. Przesyłka wróciła do USA.
 
Od początku tego roku funkcjonariusze podkarpackiej Służby Celnej nie dopuścili do obrotu ponad 15 tys. sztuk różnego rodzaju produktów, które nie spełniały wymogów bezpieczeństwa. Wśród zakwestionowanych produktów były między innymi  piły taśmowe, elektryczne pompy wodne oraz urządzenia do masażu twarzy.
 
*Producent musi dostarczyć konsumentom wszelkich informacji dotyczących zagrożeń związanych z użytkowaniem produkowanego przez siebie wyrobu, np. odpowiednich ostrzeżeń. Ważne jest również oznaczenie CE, które stanowi m. in. deklarację producenta, że produkt jest bezpieczny. Z punktu widzenia bezpiecznego użytkowania wielu produktów bardzo ważna jest instrukcja obsługi lub montażu. Musi być ona w języku polskim, zrozumiała dla każdego potencjalnego użytkownika, określać sposób korzystania z rzeczy, specyficzne właściwości, jeżeli występują, czasem również zawierać informację, jak postąpić w sytuacji zagrożenia. Szczególnie dokładnie powinny być oznakowane produkty przeznaczone dla dzieci.
«Powrót