«Powrót

Przygotowania podlaskiej Służby Celnej do Światowych Dni Młodzieży

Przygotowania podlaskiej Służby Celnej do Światowych Dni Młodzieży

Przygotowania podlaskiej Służby Celnej do Światowych Dni Młodzieży

Światowe Dni Młodzieży są wyjątkowym i bezprecedensowym wydarzeniem w Polsce, które skupi ogromne grupy osób z kilkudziesięciu krajów. Podlascy celnicy są  przygotowani na przyjazd pielgrzymów, którzy będą przekraczali granicę przez przejścia graniczne położone w woj. podlaskim.

Turystom przybywający do Polski zapewniona będzie profesjonalna obsługa, informacja i ewentualna pomoc. Z drugiej strony, biorąc pod uwagę aktualne zagrożenia, bezpieczeństwo uczestników Światowych Dni Młodzieży musi być priorytetem podczas organizacji tak masowego wydarzenia. Funkcjonariusze celni wykorzystywać będą wszystkie swoje kompetencje ustawowe w zakresie rozpoznawania, wykrywania, zapobiegania i zwalczania przestępstw i wykroczeń. Podejmą także działania o charakterze prewencyjnym.

Właśnie dlatego od początku czerwca na przejściach granicznych Służba Celna prowadzi wzmożone działania kontrolne w zakresie obrotu towarowego z zagranicą i odpraw osób. Tylko w tym okresie podlascy celnicy zatrzymali ponad 4,5 miliona sztuk przemycanych papierosów oraz ujawnili grupę 10 nielegalnych migrantów z Azji próbujących przekroczyć granicę bez wymaganych dokumentów. Pełna obsada funkcjonariuszy celnych na podlaskich przejściach granicznych od początku czerwca oraz monitoring i ewentualne wzmocnienia kadrowe są gwarantem właściwego wykonywania obowiązków nałożonych na Służbę Celną w kontekście zbliżających się Światowych Dni Młodzieży.

Aby ułatwić przekraczanie granicy przez pielgrzymów na podlaskich drogowych przejściach granicznych w Kuźnicy, Bobrownikach i Połowcach uruchomione zostaną specjalne pasy odpraw oznaczone tablicami LED z logo Światowych Dni Młodzieży, dedykowane właśnie uczestnikom tego wydarzenia. Ponadto zachęcamy zorganizowane grupy pielgrzymów do korzystania z możliwości awizowania przyjazdu autokarów w ramach przygotowanego przez Służbę Celną systemu eBooking BUS poprzez specjalny serwis internetowy (link otwiera nowe okno w innym serwisie).

Służba Celna oraz Straż Graniczna przygotowała także specjalną aplikację na urządzenia mobilne o nazwie „Asystent Granica", która jest przewodnikiem po polskich drogowych, kolejowych, lotniczych, morskich i pieszych przejściach granicznych. Dzięki tej aplikacji podróżny przed planowanym przyjazdem lub wyjazdem z Polski będzie miał możliwość wirtualnych odwiedzin na dowolnie wybranym przejściu granicznym. Użytkownik dowie się jak będzie wyglądała jego odprawa celna i graniczna, jakie dokumenty są niezbędne do przekroczenia granicy i jakie są limity przewozu towarów w bagażu. „Asystent Granica" to prawdziwy niezbędnik podróżnego, kierowcy i pielgrzyma przyjeżdżającego na Światowe Dni Młodzieży.

Podlaska Służba Celna w celu zapewnienia sprawnej i profesjonalnej obsługi uczestnikom Światowych Dni Młodzieży podjęła szereg działań o charakterze organizacyjnym, a także jest w stałym kontakcie i współpracuje ze służbami podległymi MSWiA, służbami celnymi i granicznymi Republiki Białorusi, przewoźnikami kolejowymi oraz przedstawicielami Kościoła – polskiego i białoruskiego. Właśnie za pośrednictwem duchowieństwa podlaska Służba Celna przekazała organizatorom pielgrzymek ulotki dotyczące norm i ograniczeń związanych z przywozem towarów do Polski.

Zachęcamy do zapoznania się ze stroną internetową Światowych Dni Młodzieży: www.krakow2016.comoraz ulotkami JAK PRZEKROCZYĆ GRANICĘ

«Powrót