«Powrót

Przepis na tytoniowy nielegalny interes

Przepis na tytoniowy nielegalny interes

Przepis na tytoniowy nielegalny interes

celnik przy kartonach papierosów
celnik przy kartonach z tytoniem
2 sierpnia w Gubinie lubuscy celnicy zatrzymali 22 kilogramy tytoniu do palenia w samochodzie osobowym pomysłowego Lubuszanina. Ale dopiero wizyta mobilnych w jego domu pokazała skalę nielegalnej działalności.  
 
Zdarzenie, które miało miejsce na terenie Gubina początkowo nie zapowiadało się tak znacząco. Mobilny patrol celników zatrzymał do kontroli osobowego forda. W bagażniku znaleźli 8 kartonów z nieplagalnym tytoniem przygotowanych do wysyłki. Łącznie 22 kilogramy. Jednak celnicy postanowili skontrolować także posesję, na której mieszkał kierowca. Tam okazało się, że w jutowych workach jest jeszcze 157,5 kg tytoniu oraz urządzenia do ważenia i pakowania, i gotowe paczki przygotowane do wysyłki. 
 
Niespokojne zachowanie psa służbowego wskazywało wyraźnie, że to nie jest jeszcze cały zapas tytoniu. W innym pomieszczeniu bowiem znajdowało się jeszcze 1918 paczek papierosów oraz  7 telefonów komórkowych, tablet i laptop,  zeszyty z rozliczeniami i dowody nadania paczek. Wobec tak oczywistych dowodów 66-letni mężczyzna przyznał się do nielegalnego handlu tytoniem.
 
Postępowanie w tej sprawie zostało już wszczęte przez Urząd Celny w Zielonej Górze. Sprawcy grozi wysoka kara grzywny. 
 
Warto dodać, że tylko w pierwszym półroczu 2016 lubuscy celnicy zatrzymali ponad 8 ton tytoniu o wartości blisko 5 milionów złotych. 
«Powrót