«Powrót

Ponad milion papierosów w garażu

Ponad milion papierosów w garażu

Ponad milion papierosów w garażu

Celnik wykrył ponad milion papierosów bez polskich znaków akcyzy

Funkcjonariusze śląskiej Służby Celnej i Policji ujawnili ponad milion papierosów bez polskich znaków akcyzy. Nielegalny towar znajdował się w garażu na terenie Bytomia oraz na posesji w powiecie będzińskim.
Do zdarzenia doszło w poniedziałek (18.07) w Bytomiu. Policjanci z Wydziału do walki z Przestępczością Gospodarczą Komendy Miejskiej Policji w Chorzowie, wspólnie z celnikami z Urzędu Celnego w Katowicach i Wydziału Zwalczania Przestępczości Izby Celnej w Katowicach, zabezpieczyli ponad milion sztuk papierosów, tytoń i alkohol, bez polskich znaków akcyzy.
Funkcjonariusze ustalili, że w garażu magazynowane są duże ilości wyrobów akcyzowych, które pochodzą z nielegalnych źródeł. Właścicielem okazał się 59-mężczyzna, który przechowywał przygotowany do sprzedaży lewy towar. Na miejscu mundurowi zabezpieczyli około 500 tys. sztuk papierosów, 44 kilogramy tytoniu oraz ponad 100 litrów spirytusu. Funkcjonariusze podejrzewali, że to tylko cześć trefnego towaru. W wyniku dalszych działań ustalili, że w jednej z miejscowości w powiecie będzińskim, 59-latek przechowywał pozostałą część kontrabandy. Na miejscu, również w garażu, policjanci i katowiccy celnicy ujawnili i zabezpieczyli blisko 680 tys. sztuk papierosów, 65 kilogramów tytoniu oraz 6 litrów spirytusu. W akcji uczestniczył pies śląskiej Służby Celnej, wyszkolony do wykrywania wyrobów tytoniowych.
Trefny towar trafił już do magazynów śląskiej Służby Celnej. Straty budżetu państwa z tytułem niezapłaconych podatków to ponad 1,1 mln złotych. Policja zatrzymała dwóch mężczyzn w wieku 59 i 46 lat. Na poczet przyszłych kar i grzywien mundurowi zabezpieczyli pieniądze, pochodzące ze sprzedaży nielegalnych towarów, znalezione u 59-letniego właściciela kontrabandy. Zatrzymanym mężczyznom postawiono zarzuty popełnienia przestępstwa skarbowego. Grozi im przepadek towaru, kara grzywny, kara pozbawienia wolności do 3 lat lub obie kary łącznie. Prokurator zastosował wobec nich dozór policyjny. O dalszym ich losie zdecyduje sąd.

«Powrót