«Powrót

Ponad 250 funkcjonariuszy rozbiło grupę przestępczą

Ponad 250 funkcjonariuszy rozbiło grupę przestępczą

Ponad 250 funkcjonariuszy rozbiło grupę przestępczą

Jedno z urządzeń do produkcji opakowań
Kartony wypełnione nielegalnymi papierosami
Papierosy przeznaczone na rynek niemiecki
nadrukiem różnych marek na paczki
Funkcjonariusze izb celnych we Wrocławiu, w Krakowie oraz policjanci krakowskiego Centralnego Biura Śledczego Policji wspomagani przez kolegów z innych zarządów CBŚP i ich grupy realizacyjne, Biura Operacji Antyterrorystycznych KGP, SPAP KWP w Łodzi, a także Wywiadu Skarbowego /łącznie ponad 250 funkcjonariuszy/ przeprowadzili skoordynowane działania w kilkunastu miejscach województw lubuskiego i wielkopolskiego oraz mazowieckiego.
 
Efektem działań było zabezpieczenie ponad 2,5 miliona podrobionych papierosów i ok. 700 kg tytoniu. Jak oszacowano, od sierpnia 2015 roku do momentu realizacji sprawy grupa nielegalnie wyprodukowała i wprowadziła do obrotu co najmniej 35,5 miliona papierosów różnych marek o wartości szacunkowej ponad 25,5 mln zł. i co najmniej dwie tony tytoniu do palenia o wartości szacunkowej 1,5 mln zł. Straty skarbu państwa z tytułu uszczuplenia należnego podatku akcyzowego mogły osiągnąć wysokość ponad 32 mln zł. Akcję udało się przeprowadzić dzięki czynnością zrealizowanym po stronie niemieckiej przez grupę mobilną w Görlitz. Jak ustalono, część papierosów była przeznaczona na rynek niemiecki. 
 
Rozbita grupa przestępcza wykorzystywała dwie zabezpieczone linie do produkcji papierosów, jak również korzystała z kilku magazynów na terenie kilku województw. Funkcjonariusze zabezpieczyli akcesoria do produkcji opakowań a ponadto 3 sztuki broni palnej i 32 szt. amunicji.
 
Podejrzanym, oprócz udziału i kierowania  zorganizowaną grupą przestępczą, zarzucono popełnienie przestępstw skarbowych, objętych przepisami karnymi z ustawy o wyrobie alkoholu etylowego oraz wytwarzaniu wyrobów tytoniowych, a także ustawy prawo własności przemysłowej.
 
Wobec członków grupy sąd zastosował tymczasowe aresztowanie. W stosunku do pozostałych dwóch osób, zajmujących się drukowaniem opakowań, zastosowano dozór Policji, poręczenia majątkowe i zakaz opuszczania kraju.
 
To nie koniec działań – w ramach śledztwa nadzorowanego przez Prokuraturę Regionalną w Krakowie, policjanci ustalają pozostałe osoby zaangażowane w przestępczy proceder, a także miejsca gdzie znajdują się pozostałe magazyny, w których składowane były maszyny służące do produkcji wyrobów akcyzowych.
«Powrót