«Powrót

Podlascy celnicy zatrzymali ponad 3,8 mln sztuk papierosów

Podlascy celnicy zatrzymali ponad 3,8 mln sztuk papierosów

Podlascy celnicy zatrzymali ponad 3,8 mln sztuk papierosów

Celnik wydobywa kartony papierosów z naczepy ciężarówki
otwarta naczepa ciężarówki - wewnątrz kartony z papierosami
Przemyt 3,8 mln sztuk papierosów zatrzymali funkcjonariusze celni z Budziska przy współpracy z funkcjonariuszami Centralnego Biura Śledczego Policji w pobliżu polsko-litewskiej granicy. Papierosy ukryte były w ciężarówce.
 
W minioną sobotę (4 czerwca) podlascy celnicy z Budziska do rutynowej kontroli zatrzymali łotewską ciężarówkę. Kierowcy (dwóch) - obywatel Łotwy i obywatel Białorusi okazali dokumenty, z których wynikało, że przewożą torf do Holandii.
 
Celnicy z Budziska skierowali pojazd do prześwietlenia urządzeniem RTG. Uzyskany obraz wzbudził wątpliwości funkcjonariuszy. Z tyłu naczepy znajdował się torf w dużych torbach typu big bag. Pozostała część ładowna ciężarówki wypełniona była kartonami, w których znajdowały się papierosy. Po rozładunku i przeliczeniu, okazało się, że w samochodzie znajdowało się 190 tys paczek papierosów różnych marek bez polskich banderol.
 
Kierowcy nie przyznali się do przemytu. Zostali tymczasowo aresztowani. Funkcjonariusze wszczęli sprawę karną skarbową, do której oprócz papierosów zatrzymano środek transportu wykorzystany do przemytu. Za tak duży przemyt papierosów grozi kara pozbawienia wolności do lat 10 oraz utrata nielegalnego towaru wraz z ciężarówką.
 
Zatrzymanie przemytu zapobiegło uszczupleniu budżetu państwa i UE w kwocie prawie 4,2 mln zł.
 
Od początku roku podlascy celnicy zatrzymali już ponad 2,2 miliona paczek nielegalnych papierosów. W całym 2015 roku było to blisko 3,5 miliona paczek.
«Powrót