«Powrót

Nielegalna produkcja alkoholu zlikwidowana

Nielegalna produkcja alkoholu zlikwidowana

Nielegalna produkcja alkoholu zlikwidowana

Aparatura do produkcji bimbru i sprawdzający ją celnik
butelki przygotowane do wypelnienia  produkowanym bimbrem
Aparatura do produkcji bimbru
Aparatura do produkcji bimbru
Aparatura do produkcji bimbru, 200 litrów nielegalnego alkoholu oraz ponad pół tysiąca litrów tzw. zacieru wpadło w ręce łomżyńskich celników.
 
Funkcjonariusze z Urzędu Celnego w Łomży ustalili, że na terenie miasta dochodzi do nielegalnej sprzedaży wyrobów alkoholowych. Celnicy skontrolowali miejsce zamieszkania handlarza. Okazało się, że na posesji 32-letniego mężczyzny nielegalnie wytwarzany jest alkohol. Podczas przeszukania mundurowi znaleźli 200 litrów trunków o różnej mocy, ponad pół tysiąca fermentującego w plastikowym pojemniku i beczkach tzw. zacieru oraz 2 urządzenia służące do produkcji bimbru.
 
Funkcjonariusze Służby Celnej wszczęli przeciwko mężczyźnie postępowanie karne skarbowe rekwirując nielegalny alkohol i aparaturę służącą do jego wytwarzania. Za swoje postępowanie odpowie przed sądem. Próbki zatrzymanego alkoholu trafią teraz do badań w Laboratorium Celnym Izby Celnej w Białymstoku.
 
Służba Celna przestrzega przed kupowaniem i spożywaniem alkoholu pochodzącego z nielegalnych źródeł, ponieważ może on być niebezpieczny dla zdrowia, a nawet życia potencjalnych konsumentów. Laboratoria celne niejednokrotnie potwierdzały wykorzystanie alkoholu technicznego służącego m.in. do produkcji spryskiwaczy i podpałek do grilla jako dodatku do tzw. bimbru oferowanego do sprzedaży na czarnym rynku.
«Powrót