«Powrót

Najnowocześniejszy skaner w Europie prześwietli na wschodniej granicy

Najnowocześniejszy skaner w Europie prześwietli na wschodniej granicy

Najnowocześniejszy skaner w Europie prześwietli na wschodniej granicy

najnowocześniejsze w Europie urządzenie RTG do prześwietlania pociągów towarowych.
uroczyste przecięcie wstęgi
celnik przed monitorem ogląda prześwietlony wagom
W piątek 23 września w pobliżu przejścia granicznego z Białorusią w Terespolu uroczyście oddano na potrzeby Służby Celnej najnowocześniejsze w Europie urządzenie RTG do prześwietlania pociągów towarowych. 
 
Uroczystość zgromadziła przedstawicieli władz centralnych, wojewódzkich i lokalnych, także służb i instytucji na co dzień współpracujących ze Służbą Celną oraz funkcjonariuszy celnych. Uroczystego przecięcia wstęgi dokonali: Ambasador Nadzwyczajny i Pełnomocny Chińskiej Republiki Ludowej w Polsce Xu Jian, Szef Służby Celnej Marian Banaś, dyrektor Izby Celnej w Białej Podlaskiej mł. insp. Waldemar Chaba, wicewojewoda lubelski Robert Gmitruczuk oraz dyrektor generalny Nuctech Europa - producenta urządzenia – Fu Qiyuan. 
 
Kolejowy skaner w Terespolu to największe i najnowocześniejsze narzędzie do walki z przestępczością graniczną jakim obecnie dysponuje Służba Celna. Jako jedyne urządzenie tego typu umożliwia prześwietlanie pociągów towarowych na trzech torach. Posłuży do wykrywania nielegalnych i niebezpiecznych towarów, ale także skrytek i dodatkowych elementów konstrukcyjnych wagonów towarowych i kontenerów - bez konieczności ich otwierania. 
 
Pierwsza wizja lokalna dotycząca możliwości usytuowania skanera kolejowego na granicy z Białorusią przeprowadzona była już 7 lat temu. Podpisanie umowy na realizację inwestycji nastąpiło we wrześniu 2014 r. Jej całościowy koszt wyniósł ponad 21 mln zł. Inwestycja w całości sfinansowana została przez Ministerstwo Finansów. Za całość prac, począwszy od opracowania dokumentacji projektowej, poprzez budowę niezbędnej infrastruktury, dostawę i instalację samego urządzenia, aż po przeszkolenie funkcjonariuszy celnych, odpowiedzialna była firma Nuctech Warsaw Company Limited Sp. z o.o., która została wybrana w postępowaniu o zamówienie publiczne.
 
O tym, jak  bardzo to urządzenie jest potrzebne na tym odcinku granicy niech świadczą liczby. Tylko przez osiem miesięcy tego roku funkcjonariusze celni z województwa lubelskiego udaremnili przemyt do Polski ponad miliona paczek papierosów, które ukryte były w wagonach towarowych i kontenerach. To 1/6 wszystkich papierosów zatrzymanych w tym czasie przez Służbę Celną w województwie lubelskim.
«Powrót