«Powrót

Miała nosa do skrytki ze złotem Bałtyku

Miała nosa do skrytki ze złotem Bałtyku

Miała nosa do skrytki ze złotem Bałtyku

Vera i przechwycony bursztyn
Ponad 11 kg nieoszlifowanego bursztynu próbował przemycić przez granicę 26-letni ob. Ukrainy.  Wpadł minionej nocy na polsko-ukraińskim przejściu granicznym w Budomierzu. 
 
Ok. 02.30 w nocy (12/13 grudnia br.) na polsko-ukraińskie przejście graniczne w Budomierzu wjechał bus na ukraińskich numerach rejestracyjnych, kierowany przez 26-letniego obywatela Ukrainy.
 
Po wstępnej kontroli przeprowadzonej wraz z psem Verą, która zaznaczyła miejsce pod siedzeniem, funkcjonariusze celni skierowali samochód do budynku kontroli szczegółowej. 
 
W trakcie rewizji okazało się, że w profilu pod siedzeniem znajduje się ukryty przed kontrolą celną towar. W foliowych workach znajdowało się łącznie 11,36 kg bursztynu o rynkowej wartości przekraczającej 22 tys. złotych.
 
Legalny przywóz tego towaru do Polski byłby możliwy po dokonaniu zgłoszenia celnego i uiszczeniu należności przywozowych w kwocie ok. 5300 zł. Kierowca, który nie dopełnił tego obowiązku poniesie odpowiedzialność w ramach wszczętego postępowania, do którego zatrzymane zostały cenne kamienie. 
 
Od początku tego roku, funkcjonariusze Służby Celnej zatrzymali na podkarpackim odcinku polsko-ukraińskiej granicy łącznie 427 kg bursztynu. 
«Powrót