«Powrót

Lądowanie wojsk amerykańskich

Lądowanie wojsk amerykańskich

Lądowanie wojsk amerykańskich

wyładunek transportowca C-17
lądowanie samolotu pasażerskiego - Boeing 747 Jumbo Jet
Wyładunek sprzetu wojskowego przez sztaplarkę
W okresie 12-17.01.2017 r. na terenie przejścia granicznego w Porcie Lotniczym Szczecin-Goleniów miała miejsce operacja lotnicza dotycząca przegrupowania wojsk amerykańskich mających stacjonować na terenie Polski.
 
Przylot wojsk poprzedzony był licznymi spotkaniami roboczymi na ternie portu lotniczego, których celem było szczegółowe omówienie przebiegu i miejsca odprawy (terminal, płyty postojowe, miejsca załadunku sprzętu wojskowego) oraz określenie potrzeb kadrowych niezbędnych do zabezpieczenia sprawnej obsługi. 
 
Funkcjonariusze Oddziału Celnego Port Lotniczy Szczecin-Goleniów w trakcie tej operacji lotniczej dokonali odprawy celnej 173 żołnierzy amerykańskich i 35 członków załóg. Żołnierze wylądowali na pokładzie jednego z największym samolotów pasażerskich – Boeing 747 „Jumbo Jet" z dwudziestoosobową obsługą pokładową.
 
Następne operacje dotyczyły przewozów CARGO. Wylądowały 3 wojskowe samoloty transportowe C17, które łącznie przetransportowały 137.504 kg sprzętu wojskowego, w tym samochodowe pojazdy wojskowe.  
 
W trakcie przedmiotowych operacji lotniczych należało mieć na względzie fakt, że Port Lotniczy czynny jest przez całą dobę; dodatkowo tego typu operacje czarterowe nie są zobligowane ścisłym czasem przylotu/odlotu, jak w przypadku samolotów rejsowych, dlatego też funkcjonariusze Służby Celnej musieli wykazać się pełną dyspozycyjnością i świadomością stawienia się do służby o każdej porze, z czego wywiązali się wzorowo.
«Powrót