«Powrót

Kolejna nielegalna fabryka papierosów zlikwidowana

Kolejna nielegalna fabryka papierosów zlikwidowana

Kolejna nielegalna fabryka papierosów zlikwidowana

Celnik ogląda nielegalną linię produkcyjną papierosów
Celnik ogląda nielegalną linię produkcyjną papierosów. Na pierwszym planie - kontenery z papierosami.
Blisko 4 mln sztuk papierosów i pół tony tytoniu bez polskich znaków akcyzy wykryli funkcjonariusze Służby Celnej z Torunia działając wspólnie z funkcjonariuszami Policji w Ciechocinku. Mundurowi zlikwidowali dużą profesjonalna fabrykę papierosów i zatrzymali na gorącym uczynku 12 osób.
 
Policjanci wspólnie z funkcjonariuszami Izby Celnej w Toruniu ustalili, że w jednym z budynków na obrzeżach Ciechocinka działa nielegalna fabryka papierosów. Przed dwoma dniami (26 lipca br.) postanowili to zweryfikować i od wczesnych godzin rannych obserwowali teren przylegający do budynku. W pewnym momencie, zauważyli wyjeżdżającego stamtąd dostawczego busa. Gdy zatrzymali auto okazało się, że jest ono „po brzegi" wypełnione kartonami z papierosami bez polskich znaków akcyzy, a kierowca to mieszkaniec Gdańska, poszukiwany przez tamtejszy sąd celem odbycia kary pozbawienia wolności.
 
Kiedy funkcjonariusze weszli do budynku okazało się, że ktoś zorganizował tam prężnie działającą fabrykę. W miejscu produkcji wyrobów tytoniowych zabezpieczono ponad 3,8 mln sztuk papierosów, prawie 0,5 tony krajanki tytoniowej, a także profesjonalną linię technologiczną do produkcji papierosów, w tym maszyny do ich pakowania, a także urządzenia do suszenia i uzdatniania tytoniu, opakowania, poligrafię, bibuły, folię oraz inne półprodukty. 
 
W fabryce znajdowały się również specjalne filtry do oczyszczania powietrza z pyłu tytoniowego i oddzielny generator prądu pozwalający na czasowe podtrzymanie produkcji w sytuacji awarii. Z pewnością ułatwiało to utrzymanie całego procederu w konspiracji.
 
W przypadku wprowadzenia do obrotu takiej ilości nielegalnych wyrobów tytoniowych, Skarb Państwa straciłby ponad 4,5 mln złotych z tytułu uszczuplonego podatku akcyzowego. Trwa ustalanie od kiedy była prowadzona przestępcza działalność fabryki i dokąd trafiały nielegalne papierosy.
 
Funkcjonariusze na gorącym uczynku zatrzymali 12 osób, w tym 9 obcokrajowców, których legalność pobytu ustala Straż Graniczna.
 
Zatrzymane towary akcyzowe i maszyny do nielegalnego procederu zostały zabezpieczone w magazynie depozytowym Urzędu Celnego w Toruniu.
 
Jest to już 5 fabryka papierosów zlikwidowana przez kujawsko-pomorską Służbę Celną od początku roku.
«Powrót