«Powrót

Kanapki z tuszonką na cenzurowanym

Kanapki z tuszonką na cenzurowanym

Kanapki z tuszonką na cenzurowanym

celnik informuje podróżnych o zakazie przywozu do Unii Europejskiej artykułów pochodzenia zwierzęcego
W środę 14 września na całym odcinku granicy województwa lubelskiego w ruch poszły stosy ulotek informacyjnych. Tego dnia celnicy kolejny już raz informowali podróżnych o zakazie przywozu do Unii Europejskiej artykułów pochodzenia zwierzęcego.
 
Akcja związana jest z zapobieganiem rozprzestrzenianiu się afrykańskiego pomoru świń (ASF) - szerzącej się zakaźnej choroby wirusowej.
 
Liczne ogniska ASF występują na terytorium Federacji Rosyjskiej. W 2012 r. wirusa wykryto na Ukrainie, w 2013 r. na Białorusi, a w 2014 r. na Ukrainie i Litwie. Obecnie również Polska zmaga się z chorobą, której ogniska wystąpiły na wschodzie naszego kraju. 
 
Rozprzestrzenianie się wirusa między gospodarstwami jest stosunkowo łatwe, m.in. poprzez zakażoną paszę, wodę, wyposażenie oraz skarmianie zwierząt odpadami kuchennymi. Aby chronić się przed rozprzestrzenianiem choroby w głąb kontynentu Główny Lekarz Weterynarii oraz liczne instytucje, w tym Służba Celna, przypominają o surowych procedurach dotyczących wprowadzania produktów pochodzenia zwierzęcego do Unii Europejskiej.
 
W środę 14 września odbył się kolejny już etap akcji informacyjnej koordynowanej przez Wydział Kontroli Izby Celnej w Białej Podlaskiej, mającej na celu edukowanie podróżnych przekraczających granicę Unii Europejskiej.
We wszystkich zewnętrznych oddziałach celnych województwa lubelskiego funkcjonariusze dystrybuowali wśród turystów ulotki. Ze sporządzonych w kilku językach tekstów podróżni mogli wyczytać, że indywidualny przywóz na teren Unii artykułów pochodzenia zwierzęcego jest ściśle reglamentowany. A przepisy dotyczą też przekąsek, deserów czy kanapek używanych w czasie podróży.
 
Zakaz przywożenia na teren Wspólnoty artykułów pochodzenia zwierzęcego obowiązuje od 2009 r. Wciąż jednak podróżni próbują łamać obowiązujące prawo. Tylko w ciągu półtora miesiąca (sierpień – I połowa września) tego roku, celnicy z województwa lubelskiego zajęli na granicy blisko 12,5 tony zakazanych produktów. 
«Powrót