«Powrót

Fabryka nielegalnych papierosów pod Będzinem

Fabryka nielegalnych papierosów pod Będzinem

Fabryka nielegalnych papierosów pod Będzinem

Tytoń zapakowany w worki
W powiecie będzińskim śląscy celnicy i policjanci namierzyli magazyny z akcyzową kontrabandą. Na miejscu okazało się, że w hali działała nielegalna fabryka papierosów. Mundurowi oszacowali wartość rynkową zabezpieczonego towaru na ponad 2 mln złotych.
 
We wtorek (15.11) przed południem celnicy z Urzędu Celnego w Katowicach wspólnie z będzińskimi i katowickimi policjantami przystąpili do kontroli hal magazynowych i pomieszczeń gospodarczych na obrzeżach Będzina. Mundurowi podejrzewali, że właśnie tam znajduje się punkt dystrybucji nielegalnych papierosów i tytoniu do palenia.
 
Na miejscu okazało się, że w ogromnej hali działała nielegalna fabryka papierosów. Mundurowi ujawnili dwie profesjonalne maszyny do cięcia tytoniu, betoniarkę do mieszania tytoniu, urządzenie do pomiaru wilgotności, wagę elektroniczną, kartonowe pudła, butle gazowe. Wartość zabezpieczonych maszyn i urządzeń to blisko 90 tys. złotych. Funkcjonariusze zabezpieczyli ponad 204 tys. sztuk wyprodukowanych papierosów, ponad 2,2 tony tytoniu oraz blisko 1,2 tony suszu tytoniowego. Wartość rynkowa zabezpieczonego towaru to 2,1 mln złotych. Część wyrobów była już przygotowana do sprzedaży. Ze wstępnych ustaleń wynika, że prawdopodobnie trefny towar miał trafić do sprzedaży na lokalnych targowiskach i bazarach. Katowiccy celnicy oszacowali kwotę uszczupleń tylko z tytułu niezapłaconej akcyzy na prawie 2,4 mln złotych.
 
Funkcjonariusze będzińskiej policji zatrzymali czterech mężczyzn w wieku od 52 do 29 lat, którzy mają związek z organizacją nielegalnego biznesu. Ze względu na skalę nielegalnego procederu mężczyznom grożą wysokie kary. Przewożenie, nabywanie czy przechowywanie wyrobów tytoniowych i alkoholowych bez akcyzy, stanowi przestępstwo zagrożone karą grzywny lub karą pozbawienia wolności nawet do lat trzech.  O wysokości kary rozstrzygnie sąd.
 
Zwalczając nielegalny obrót wyrobami akcyzowymi Służba Celna chroni nie tylko budżet, ale również legalnie działających przedsiębiorców przed nieuczciwą konkurencją. 
«Powrót