29- 30 sierpnia 2016 w Izbie Celnej w Przemyślu oraz na przejściach granicznych w Medyce i Korczowej przebywała grupa przedstawicieli Państwowej Służby Fiskalnej Ukrainy i niemieckiej Służby Celnej. Wizyta studyjna to część projektu twinningowego, w którym ukraińską Służbę Celną obok Polski wspierają także Niemcy i Litwa.
Projekt „Wsparcie dla Państwowej Służby Celnej Ukrainy we wdrażaniu zintegrowanego Zarządzania Granicą w obszarze zagadnień celnych" złożony jest z 3 komponentów , w którym eksperci z polskiej Służby Celnej odpowiadają za zagadnienia związane z koordynacją współpracy służb, usprawnianiem wymiany informacji, wzmocnieniem systemu zwalczania przestępczości granicznej czy budowy wspólnej bazy danych.
Część projektu związana z legislacją powierzona została niemieckiej Służbie Celnej, natomiast za zagadnienia związane z budową systemu antykorupcyjnego odpowiada Litwa.
Podczas pobytu na Podkarpaciu goście poznali rozwiązania wspomagające kontrolę celną na przejściach granicznych w Medyce i Korczowej. Przyglądali się także pilotażowym projektom usprawniającym współpracę i wymianę informacji między polską Służbą Celną i Strażą Graniczną.
Tym zagadnieniom poświęcono szczególną uwagę podczas spotkania w Izbie Celnej w Przemyślu, w którym z przedstawicielami ukraińskiej Służby Celnej spotkała się Dyrektor Izby Celnej w Przemyślu mł. insp. Jadwiga Zenowicz oraz Komendant Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej płk SG Piotr Patla.
Funkcjonariusze Państwowej Służby Fiskalnej Ukrainy odwiedzili także laboratorium celne, w którym zapoznali się z rodzajem badań laboratoryjnych wykonywanych przez funkcjonariuszy Izby Celnej w Przemyślu. Ważnym punktem pobytu na podkarpackiej granicy była także wizyta w Oddziale Celnym Kolejowym Przemyśl- Medyka i praca skanera wykorzystywanego do prześwietlania wagonów kolejowych.
Polska Służba Celna od wielu lat bierze udział w projektach bliźniaczych. Wspiera także aktywnie ukraińskiego partnera w jego europejskich aspiracjach m.in. w ramach Partnerstwa Wschodniego.
Istotną szansą dla polskiej Służby Celnej w ramach ww. projektu jest utrzymanie wiodącej pozycji we współpracy celnej z Ukrainą, kształtowanie standardów działania Państwowej Służby Fiskalnej Ukrainy czy wzmocnienie polsko-niemieckiej współpracy w sprawach celnych, jako stałego podejścia w polityce regionalnej