«Powrót

Dzień Niepodległości z udziałem Zastępcy Szefa Służby Celnej

Dzień Niepodległości z udziałem Zastępcy Szefa Służby Celnej

Dzień Niepodległości z udziałem Zastępcy Szefa Służby Celnej

Poczet Sztandarowy Izby Celnej we Wrocławiu
abp Józef Kupny, Metropolita wrocławski.
Goście honorowi podczas uroczystości
Kompania Honorowa Izby Celnej we Wrocławiu
Z-ca Szefa Służby Celnej z Dyrektorem Izby Celnej we Wrocławiu podczas Mszy Św.
Wrocławskie obchody 98. rocznicy odzyskania niepodległości rozpoczęła Msza Św. w Bazylice Mniejszej pw. św. Elżbiety. Eucharystii przewodniczył abp Józef Kupny, Metropolita wrocławski. Obecny był kard. Henryk Gulbinowicz, a także przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, m.in. Wojewoda Dolnośląski Paweł Hreniak. Służbę Celną reprezentowali Zastępca Szefa Służby Celnej insp. Jerzy Chrobak oraz Dyrektor Izby Celnej we Wrocławiu mł. insp. Bogusław Szuba.
 
W homilii Metropolita wrocławski zwrócił się do kombatantów i uczestników walk o wolną Polskę: „Wspominamy i oddajemy cześć wszystkim, którzy walczyli o wolność i niepodległość ojczyzny, którzy dali nam godny naśladowania przykład szlachetnego patriotyzmu. To trwanie i żywotność naszej narodowej tożsamości, jest owocem mądrości i wytrwałej pracy rodziców, wychowawców, duszpasterzy, działaczy społecznych, którzy uczyli pokolenia Polaków narodowej odpowiedzialności i sprawiedliwości". Tak jak kiedyś, tak i i dziś, Kościół katolicki w Polsce czuje się odpowiedzialny za kształt i rozwój narodowej tożsamości i pragnie wnosić w nią chrześcijańska perspektywę – mówił abp Kupny.  
 
Po Mszy Św. nastąpił przemarsz gości i kompani honorowych służb na plac Gołębi, gdzie o 11.30 rozpoczął się apel niepodległościowy. W uroczystości wzięła udział Kompania Honorowa oraz Poczet Sztandarowy Izby Celnej we Wrocławiu. Tradycyjnie stałymi punktami apelu były: podniesienie flagi państwowej na maszt, odegranie hymnu oraz salwa honorowa. Po wygłoszeniu okolicznych przemówień przez przedstawicieli władz lokalnych, odczytano Apel Pamięci oraz wręczono odznaczenia państwowe  i awanse wojskowe. Uroczystość uwieńczył przemarsz służb przed trybuną honorową. 
 
Zastępca Szefa Służby Celnej insp. Jerzy Chrobak po uroczystościach spotkał się z funkcjonariuszami Kompanii Honorowej Izby Celnej we Wrocławiu i podziękował im za godne reprezentowanie Służby.    
«Powrót