«Powrót

Celnicy z Medyki zatrzymali broń i amunicję

Celnicy z Medyki zatrzymali broń i amunicję

Celnicy z Medyki zatrzymali broń i amunicję

Pistolet kal. 9 mm zatrzymany podczas kontroli funkcjonariusze Służby Celnej
Pistolet kal. 9 mm zatrzymany podczas kontroli
amunicja zatrzymana podczas kontroli
Pistolet kal. 9 mm oraz 15  szt. amunicji zatrzymali podczas kontroli funkcjonariusze Służby Celnej . Niezgłoszony do kontroli celnej towar, bez wymaganych prawem zezwoleń przewoził 56-letni ob. Ukrainy.
 
Do zdarzenia doszło w miniona sobotę na polsko-ukraińskim przejściu granicznym w Medyce. Funkcjonariusze Służby Celnej kontrolowali wjeżdżający do Polski samochód osobowy marki Volkswagen, którym podróżował obywatel Ukrainy. Do przekroczenia granicy mężczyzna wybrał pas „Nic do zgłoszenia".
 
W trakcie rewizji pojazdu celnicy stwierdzili, że w schowku, pod siedzeniem kierowcy  znajduje się pistolet kal. 9 mm oraz 15 szt. gumowych pocisków. 
 
Ujawniona broń i amunicja zostały przekazane funkcjonariuszom Komendy Miejskiej Policji w Przemyślu, którzy prowadzą dalsze postępowanie w tej sprawie. Obywatel Ukrainy został przesłuchany w charakterze świadka. 56-latek twierdził, że posiada zezwolenie na broń, na terenie Ukrainy ma ją do obrony a przekraczając granicę zapomniał zostawić ją w miejscu zamieszkania. W związku z naruszeniem przepisów ustawy o broni i amunicji, mężczyzna odpowie w prowadzonej sprawie o wykroczenie. 
 
Służba Celna przypomina, że do legalnego przywozu do Polski broni lub amunicji z państwa nie będącego państwem członkowskim UE niezbędne są dokumenty tj. pisemne zgłoszenie przywozu broni i amunicji oraz zaświadczenie wydane przez właściwego Konsula RP.
 
Niedopełnienie tego obowiązku to naruszenie art. 51 ustawy z dnia 21.05.1999r. o broni i amunicji. „Kto przywozi na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej z państwa niebędącego państwem członkowskim Unii Europejskiej broń lub amunicję bez wymaganego zaświadczenia właściwego konsula Rzeczypospolitej Polskiej lub nie dopełnia obowiązku pisemnego zgłoszenia przywozu broni lub amunicji przy przekraczaniu granicy; podlega karze aresztu albo grzywny".
«Powrót