«Powrót

Celnicy z Korczowej udaremnili przemyt ikon

Celnicy z Korczowej udaremnili przemyt ikon

Celnicy z Korczowej udaremnili przemyt ikon

ikona z wizerunkiem Matki Boskiej.
ikona z wizerunkiem Matki Boskiej.
Funkcjonariusze Służby Celnej udaremnili przemyt dwóch ikon na polsko-ukraińskim przejściu granicznym w Korczowej. Malowidła przedstawiają wizerunek Matki Boskiej. 
 
Funkcjonariusze celni  znaleźli ikony w trakcie kontroli ukraińskiego autokaru relacji Odessa- Schweinfurt. Obrazy schowane były w jednym z bagaży. 
Do ich własności nie przyznał się żaden z pasażerów. Zapytany o malowidła kierowca autokaru także nie przyznał się do próby przemytu. Twierdził, że przesyłkę z ikonami przekazała mu nieznana osoba z prośbą o dostarczenie jej do Dusseldorfu. 
 
Jeden w z obrazów przedstawia wizerunek Matki Boskiej, drugi – Matki Boskiej z Dzieciątkiem. Malowidła mają wymiary ok.: 41 x 60 i  25 x 25 cm.
Ich dokładna wycena i wartość  historyczna będzie znana po dokonaniu oceny przez  rzeczoznawcę.
 
Obrazy trafiły do  magazynu Oddziału Celnego w Korczowej, a przeciwko kierowcy autokaru funkcjonariusze wszczęli postępowanie karne skarbowe.  
 
Aby nie narażać się na konsekwencje karne i  móc legalnie wwieźć ikony na teren Unii Europejskiej, osoba planująca przewieźć je przez granicę, powinna dopełnić formalności granicznych, w tym zgłosić ikony do kontroli celnej.
«Powrót