«Powrót

Celnicy uderzają w paliwowych oszustów

Celnicy uderzają w paliwowych oszustów

Celnicy uderzają w paliwowych oszustów

Celnik kontrolujący cysternę
Celnik kontrolujący cysternę
Celnik kontrolujący cysternę
Celnik kontrolujący cysternę
Funkcjonariusze podlaskiej Służby Celnej uderzyli w proceder nielegalnego obrotu paliwem. W wyniku działań na krajowej ósemce celnicy z Suwałk i Budziska zatrzymali w ostatnich dniach 7 cystern z olejem napędowym, które wjechały do Polski z pominięciem obowiązujących w tym zakresie przepisów podatkowych.
 
W wyniku wzmożonych kontroli ukierunkowanych na zwalczanie szarej strefy w obszarze paliw celnicy z Suwałk i Budziska na drodze krajowej nr 8 zatrzymali w ciągu ostatnich kilkunastu dni 7 cystern z nielegalnym olejem napędowym – łącznie blisko 214 tys. litrów. Mimo że z dokumentów przedstawianych przez kierowców ciężarówek wynikało, że w ich wnętrzu znajdują się oleje smarowe lub techniczne, badania w laboratorium Służby Celnej w Koroszczynie (woj. lubelskie) potwierdziły, że zatrzymany towar spełnia wymagania jakościowe charakterystyczne dla oleju napędowego. 
 
Poprzez swoją działalność organizatorzy nielegalnego procederu prawdopodobnie chcieli uniknąć m.in. zapłaty podatku akcyzowego, opłaty paliwowej, podatku VAT oraz obowiązków koncesyjnych wymaganych przy obrocie olejem napędowym. 
 
Służba Celna wszczęła w tych sprawach postępowania podatkowe oraz karne skarbowe. Cysterny z olejem napędowym trafiły na parking Urzędu Celnego w Suwałkach. Aktualnie celnicy ustalają kto był faktycznym nadawcą transportów i gdzie w rzeczywistości miały trafić. Niewykluczone, że towar jedynie teoretycznie miał dotrzeć do odbiorców w krajach Unii Europejskiej, a faktycznie miał zostać nielegalnie wprowadzony do obrotu w Polsce.
 
Straty na które narazili Skarb Państwa organizatorzy nielegalnego procederu szacowane są na ponad 650 tys. złotych. Paliwowym oszustom grozi wysoka grzywna oraz kara pozbawienia wolności do lat 5. Sprawa jest rozwojowa.
«Powrót