«Powrót

Celnicy udaremnili przemyt starożytnych monet

Celnicy udaremnili przemyt starożytnych monet

Celnicy udaremnili przemyt starożytnych monet

Monety rozłożone na stole obok celnika
Monety rozłożone na stole
24 rzymskie monety wybite w okresie od I do III wieku naszej ery zatrzymali funkcjonariusze Służby Celnej na przejściu granicznym w Gronowie.
 
Zdarzenie miało miejsce w 27 marca br., ale potwierdzenie zabytkowej wartości znaleziska właśnie teraz do nas wpłynęło (czekaliśmy na ekspertyzę muzealników, bo nie  było gwarancji czy monety są autentyczne). 
W I dzień Świąt Wielkiej Nocy do kontroli wytypowano samochód z niemieckimi tablicami rejestracyjnymi, za kierownicą którego siedział obywatel Rosji. Monety znaleziono w saszetce zapakowanej w bagażu podróżnym. 
 
Celnicy podejrzewając, że może to być przemyt zabytków, numizmaty zatrzymali. Trafiły one do muzeum w Ostródzie, które właśnie przesłało nam protokół z ich analizy. Czytamy w niej, iż 18 monet wybito z brązu. Należą do nich m.in. As Nerona, As Wespazjana, As pośmiertny Germanika wybity za panowania Kaliguli. Poza tym  denary (Wespazjana, Septymiusza Sewera, Gety, Julii Mamei) wybijano jako monety srebrne, jakkolwiek ich młodsze egzemplarze posiadają wysoki udział domieszki miedzianej. Historycy podejrzewają, że były one w użyciu społeczności tzw. zachodniobałtyjskiego kręgu kulturowego (starożytnych mieszkańców obecnych terenów Wielkich Jezior Mazurskich oraz Obwodu Kaliningradzkiego).
 
Wobec przemytnika wszczęto postępowanie karne i odpowie on za swój czyn przed sądem. Jeżeli sąd orzeknie przepadek monet na rzecz skarbu państwa to wtedy będziemy wnioskowali, by trafiły one do ostródzkiego muzeum, które przygotowało  nam stosowną ekspertyzę wykrytego towaru. 
«Powrót