«Powrót

Celnicy udaremnili kolejny przemyt chronionych raków

Celnicy udaremnili kolejny przemyt chronionych raków

Celnicy udaremnili kolejny przemyt chronionych raków

celnik trzymający raka
raki w akwarium
Funkcjonariusze Służby Celnej z Oddziału Celnego w Korczowej udaremnili kolejny przemyt żywych raków. Od początku tego roku,  już ponad 800 chronionych raków trafiło z podkarpackiej granicy do ZOO.
 
W nocy 8/9 listopada  br. na polsko-ukraińskie przejście graniczne w Korczowej  wjechał samochód osobowy honda, którym podróżował obywatel Ukrainy. Podczas rewizji jego pojazdu, funkcjonariusze Służby Celnej wykryli, że kierowca przewozi niezgłoszone do kontroli celnej żywe raki. 
 
75 raków przewożonych było w kartonowym pudełku w bagażniku pojazdu. Ich legalny transport przez granicę mógłby nastąpić tylko pod warunkiem posiadania zezwolenia Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska.
 
Kierowca został przekazany w ręce Policji, która prowadzi dalsze postępowanie w tej sprawie. Mężczyzna twierdził, że przewozi zwierzęta na własny użytek. 
 
Zatrzymane raki objęte są gatunkową ochroną częściową na podstawie ustawy o ochronie przyrody i Rozporządzenia Ministra Środowiska ws. ochrony gatunkowej zwierząt. Zostały już przewiezione przez funkcjonariuszy Służby Celnej  do Ogrodu Zoologicznego w Zamościu. 
 
Od początku tego roku, funkcjonariusze Służby Celnej w woj. podkarpackim udaremnili przemyt ponad 800 chronionych raków. Na przejściu granicznym w Korczowej, Służba Celna czterokrotnie udaremniła przemyt raków zatrzymując łącznie 347 okazów. 
«Powrót