«Powrót

Celnicy rozbili mafię paliwową

Celnicy rozbili mafię paliwową

Celnicy rozbili mafię paliwową

Celnik w nielegalnej odbarwialni paliwa
Celnicy w nielegalnej odbarwialni paliwa
Ponad 90 tysięcy litrów paliwa, ciągnik siodłowy i 3 cysterny zatrzymali funkcjonariusze  Służby Celnej z Torunia w okolicach Kowala, w powiecie włocławskim. W ręce celników wpadły również 3 osoby trudniące się odbarwianiem oleju opałowego na skalę przemysłową.
 
Funkcjonariusze celni z Torunia od dłuższego czasu wspólnie z funkcjonariuszami CBŚP Wydział w Toruniu podejrzewali, że w jednym z pomieszczeń magazynowych w okolicach Kowala może odbywać się nielegalny proceder polegający na odbarwianiu oleju opałowego.
 
25 listopada 2016 r. w późnych godzinach wieczornych funkcjonariusze celni weszli na teren jednej z posesji. Tam w jednej z hal przemysłowych ujawnili nielegalną odbarwialnię paliwa. W pomieszczeniu magazynowym znajdowała się linia technologiczna służąca do przerabiania oleju opałowego na napędowy metodą bezkwasową.
 
Celnicy z Torunia zabezpieczyli oprócz paliwa i linii technologicznej, środki transportu, tj. ciągnik siodłowy, dwie cysterny, z których jedna zawierała 60 tys. litrów już odbarwionego, oczyszczonego oleju i miała trafić na rynek jako pełnowartościowy olej napędowy, w drugiej na odbarwienie czekało kolejnych ponad 30 tys. litrów oleju opałowego.
 
Ponadto funkcjonariusze zabezpieczyli także m.in. środki chemiczne do odbarwiania oraz dokumenty dostawy. Wśród zatrzymanych na miejscu 3 mężczyzn jeden okazał się funkcjonariuszem Policji. Wobec niego i drugiego z zatrzymanych prokurator zastosował środek zapobiegawczy w postaci aresztu tymczasowego. 
 
Służba Celna wstępnie szacuje, że gdyby zatrzymane tylko w tej akcji podrobione paliwo trafiło do obrotu, Skarb Państwa straciłby ponad 270 tys. złotych z tytułu niezapłaconego podatku akcyzowego i VAT. Poszkodowanymi mogli zostać także kierowcy, którzy tankując podrabiane paliwo, narażali się na poważne awarie pojazdów. 
 
Trwa ustalanie m.in. jak długo trwał przestępczy proceder zmiany przeznaczenia wyrobu akcyzowego, kto był odbiorcą podrobionego paliwa i jakie są rzeczywiste rozmiary uszczupleń podatkowych.
 
Czynności w sprawie prowadzi Centralne Biuro Śledcze Wydział w Toruniu oraz Izba Celna w Toruniu pod nadzorem Prokuratury Okręgowej we Włocławku.
«Powrót