«Powrót

Celnicy przekazali ikony do muzeum

Celnicy przekazali ikony do muzeum

Celnicy przekazali ikony do muzeum

Spotkanie władz muzeum i izby celnej
Cztery XIX wieczne ikony wzbogaciły dziś (19 stycznia br.) zbiory Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie. 
 
Ikony zostały zatrzymane podczas próby przemytu na granicy polsko-rosyjskiej w czerwcu 2015 roku. Przemycała je obywatelka Federacji Rosyjskiej, mieszkanka Kaliningradu. Niezgłoszony towar wykryli celnicy z przejścia granicznego w Bezledach i wobec Rosjanki wszczęli sprawę karną.  Trafiła ona do sądu, który uznał winę kobiety oraz zdecydował o przejęciu dzieł przez Skarb Państwa. Izba Celna w Olsztynie postanowiła, że przekaże je olsztyńskiemu muzeum. 
 
Do zbiorów trafiły 4 ikony, większości z XIX wieku, pochodzące z Powołża w Rosji:
  • Fiodorowska Ikona Matki Bożej;
  • Kazańska Ikona Matki Bożej;
  • Ikona Zmartwychwstania:  
  • Ikona Kalendarzowa – Menologion.
Jak podkreślił przekazujący ikony mł. insp. Dariusz Postek, Dyrektor Izby Celnej w Olsztynie, dla funkcjonariuszy celnych to ważne, by zatrzymywane dzieła sztuki wzbogacały zbiory regionalnego muzeum i były dostępne dla ogółu mieszkańców i turystów. 
 
Dyrektor Muzeum Warmii i Mazur Elżbieta Jelińska zapewniła, że bardzo sobie ceni współpracę ze Służbą Celną, bo dzięki temu na wystawy trafiają nowe, ciekawe eksponaty. 
 
Współpraca Izby Celnej w Olsztynie z regionalnym muzeum trwa od lat. Dzięki niej zbiory placówki wzbogaciły się m.in. o ikony ale też zabytkową broń czy zabytkowe sprzętu codziennego użytku. 
«Powrót