«Powrót

Celnicy przechwycili transport podejrzanego alkoholu

Celnicy przechwycili transport podejrzanego alkoholu

Celnicy przechwycili transport podejrzanego alkoholu

otwarta część ładunkowa pojazdu, zapakowane w kartonowe pudła plastikowe, pięciolitrowe butelki z alkoholem
analiza próbek alkoholu - dwie probówki, pięciolitrowa butelka z alkoholem
Celnicy z Białej Podlaskiej zabezpieczyli 330 litrów odkażanego alkoholu.
 
Na jednej z dróg powiatu bialskiego funkcjonariusze celni z komórki zwalczania przestępczości zatrzymali citroena na mazowieckich numerach rejestracyjnych. Po otwarciu części ładunkowej pojazdu celnicy zauważyli zapakowane w kartonowe pudła plastikowe, pięciolitrowe butelki z alkoholem. Mundurowi przeprowadzili analizę próbek alkoholu, która potwierdziła obecność związków świadczących o jego odkażaniu.
 
42-letni kierowca citroena usłyszał zarzut popełnienia przestępstwa skarbowego. Mężczyzna odmówił jednak złożenia wyjaśnień.
 
Alkohol wyceniony na blisko 30 tys. zł trafił do magazynu depozytowego Służby Celnej. Sprawę prowadzi Urząd Celny w Białej Podlaskiej.
 
***
 
Z początkiem października, po serii zatruć skażonym alkoholem na Ukrainie, polska Służba Celna przestrzegała przed nabywaniem i spożywaniem alkoholu pochodzącego z niewiadomych źródeł. Tego typu substancje oferowane są głównie na bazarach, targowiskach czy w niezarejestrowanych punktach handlowych. Problem odkażania alkoholu i jego sprzedaży do celów spożywczych występuje też w Polsce. Nielegalny alkohol sprzedawany jest w butelkach, które zazwyczaj nie posiadają zabezpieczeń w postaci banderol akcyzowych. Zdarza się, że alkohol jest rozlewany do butelek po wódce sugerujących jego legalne pochodzenie.
 
Sygnały o sprzedaży podejrzanego alkoholu można zgłaszać wybierając numer interwencyjny Służby Celnej 800 060 000, informując Dyżurnego Koordynatora Izby Celnej w Białej Podlaskiej pod numerem 83 344 97 17 lub pisząc na adres: powiadom-clo@mofnet.gov.pl.
 
W przypadku wątpliwości co do autentyczności banderoli akcyzowej należy odwiedzić stronę www.banderolaakcyzowa.pl.
«Powrót