«Powrót

Bursztyn za milion

Bursztyn za milion

Bursztyn za milion

celnicy na molo z kartonami z papierosami i workami z bursztynem
celnik wydobywa papierosy ze skrytki na jachcie
celnicy na nadbrzeżu z kartonami z papierosami i workami z bursztynem
Rekordowe ujawnienie Służby Celnej w porcie we Fromborku. Na rosyjskim jachcie motorowym funkcjonariusze wykryli 288 kg bursztynu i 58 tys. sztuk przemycanych papierosów. Wartość zatrzymanej kontrabandy wynosi 1,5 mln zł, samego bursztynu ponad 1 mln zł.
 
Działania miały miejsce 18 października. Jednostka została wytypowana do kontroli w wyniku prowadzonej od kilku tygodni analizy ryzyka. Funkcjonariusze Wydziału Morskiego Zwalczania Przestępczości Izby Celnej w Gdyni we współpracy z funkcjonariuszami Urzędu Celnego w Elblągu oraz Placówką Straży Granicznej w Elblągu weszli na pokład jachtu tuż po jego zacumowaniu w porcie. Celnikom towarzyszyły dwa psy służbowe wyszkolone do wykrywania wyrobów tytoniowych.
 
Już na początku kontroli jednostki jeden z czworonożnych funkcjonariuszy wskazał miejsce, w którym jak się okazało, ukryte zostały papierosy. Przemyt schowany był  w specjalnie skonstruowanych skrytkach na dnie łodzi. By tam dotrzeć, celnicy musieli zdemontować drewnianą podłogę jachtu i wyjąć zbiornik z paliwem. Niezbędne okazało się użycie specjalistycznego sprzętu w tym szlifierek kątowych i łomów. Pod grubą warstwą przemycanych papierosów funkcjonariusze natrafili w końcu na kilkanaście worków z bursztynem. Znajdowało się w nich prawie 288 kg jantaru, który trafi teraz do magazynów celnych. 
 
Szczegółowa kontrola jachtu trwała do późnych godzin nocnych. Dwaj przemytnicy, obywatele rosyjscy, zostali zatrzymani. Grozi im grzywna w wysokości ponad 17 mln zł, kara pozbawienia wolności do lat 5 lub obie te kary łącznie. Śledztwo w sprawie nadzoruje Prokuratura Rejonowa w Braniewie.
«Powrót