«Powrót

Akcja przeciwko „jednorękim bandytom”

Akcja przeciwko „jednorękim bandytom”

Akcja przeciwko „jednorękim bandytom”

nielegalne automaty
Izba Celna w Kielcach zorganizowała największą jak do tej pory  akcję przeciwko „jednorękim bandytom". W działaniach kontrolnych,  funkcjonariuszy wspomagali celnicy z Izby Celnej  z Opola  i Łodzi, a także funkcjonariusze Policji. 
 
Punktualnie o godzinie 16 w dniu 8 listopada mundurowi rozpoczęli kontrolę w 22 lokalach, za zgodą prokuratora. 
 
W rezultacie przeprowadzonych działań funkcjonariusze zatrzymali 84  nielegalne urządzenia, które zabezpieczono w magazynie Urzędu Celnego w Kielcach.
 
Akcja przedłużyła się do późnych  godzin nocnych, ze względu na utrudniony  dostęp do  urządzeń. W kilku lokalach automaty przykręcono śrubami do podłogi i ścian. 
 
Automaty ustawione były w lokalnych barach, pubach, od 1 do 9 sztuk w każdym.
Zabezpieczono nie tylko automaty, ale także pieniądze, telefony komórkowe, monitoring i dokumentację z zapiskami np. dotyczącymi wypłat.
 
Obecnych w lokalach właścicieli i  pracowników przesłuchano, a także klientów grających w momencie rozpoczętej  kontroli.
 
Dla celów dowodowych, celnicy  przeprowadzili  eksperymenty procesowe, inaczej mówiąc zagrali aby upewnić się czy faktyczne dane urządzenie oferuje gry hazardowe. We wszystkich przypadkach celnicy potwierdzili, że na urządzeniach możliwe było prowadzenie gier wbrew przepisom ustawy o grach hazardowych.
 
Takie akcję będą kontynuowane. 
 
 
***
 
Obecnie tylko w kasynach można urządzać gry  na  automatach. Jednak pomimo sankcji karnych i prowadzonych przez celników kontroli, na czarnym rynku ciągle pojawiają się nowe urządzenia. Zdarza się, że funkcjonariusze kilkakrotnie zatrzymują automaty w tych samych kontrolowanych już wcześniej miejscach, a osoby urządzające nielegalne gry hazardowe uciekają się do różnych sposobów, by uniknąć odpowiedzialności za łamanie prawa np. zdalne wyłączanie automatów na widok celników, czy montowanie automatów do podłogi za pomocą metalowych sztalug i śrub. Zyskowność tego procederu jest na tyle duża, że dla grup zajmujących się nielegalnym hazardem stało się opłacalne wstawianie automatu nawet na kilka dni. Kara administracyjna 12 tys zł za 1 automat, czy ryzyko  pozbawienia wolności do lat 3 i grzywna wydaje się być zbyt niska. 
Od nowego roku rząd  planuje podnieść karę za posiadanie „jednorękiego bandyty"  z 12 tyś do  100 tys. zł.
«Powrót