«Powrót

3 tysiące papierosów na minutę

3 tysiące papierosów na minutę

3 tysiące papierosów na minutę

duża Ilość papierosów potwierdzająca duże skalę nielegalnego procederu
nielegalne papierosy prosto z taśmy
Nielegalna linia produkcyjna - zdjęcie CBŚP
Paczki z papierosami przygotowane do transportu
Magazyn w Legnicy
Ponad 18 milionów papierosów i ponad 25 ton tytoniu to efekt wspólnej akcji zrealizowanej przez policjantów CBŚP, funkcjonariuszy Izby Celnej we Wrocławiu i Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej. Policjanci zatrzymali 15 osób, w tym 7 obywateli Ukrainy, trudniących się tym procederem. 9 z nich już usłyszało już zarzuty działania w zorganizowanej grupie przestępczej i zostało tymczasowo aresztowanych na 3 miesiące.
 
Akcja była realizowana w kilku lokalizacjach na Dolnym Śląsku a funkcjonariusze dotarli zarówno do hali produkcyjnej, jak i magazynów grupy przestępczej. Dzięki wspólnej akcji udało się ustalić sieć powiązań i trasy, którymi transportowano nielegalny towar: papierosy produkowano w halach magazynowych w Tarnówku (pow. polkowicki), jednocześnie funkcjonariusze dotarli do magazynów w Lubinie i Prochowicach, gdzie przechowywano były gotowe wyroby. Stąd, z kolei, papierosy trafiały do podwrocławskiej miejscowości Psary, gdzie były przepakowywane i przygotowane do przewozu na rynki europejskie. 
 
W Tarnówku zabezpieczono kompletną linię produkcyjną i maszynę do pakowania gotowych wyrobów. Maszyna produkowała nielegalne papierosy z wydajnością 3 tys. na minutę, a urządzenie do pakowania obsługiwało w tym czasie 150 paczek. Wartość obu urządzeń oszacowano na blisko 1,5 mln złotych. Na miejscu zabezpieczono 8 milionów sztuk gotowych papierosów. Straty Skarbu Państwa z tytułu działalności nielegalnej fabryki oszacowano na ponad 16 milionów złotych.  
 
Poza organizatorami produkcji zatrzymano także kurierów i osoby zajmujące się przeładowywaniem produktów w halach magazynowych w Psarach. Trefne papierosy były przeznaczone na rynki zachodnie, gdzie miały trafić pod pozorem dostawy margaryny, która posłużyła w tym przypadku jako towar maskujący. 
 
Nielegalne linie produkcyjne, składy tytoniu i suszu tytoniowego na Dolnym Śląsku to w bieżącym roku prawdziwa plaga. Łączna ilość tych towarów pozwoliłaby na wyprodukowanie ponad 103 milionów sztuk nielegalnych papierosów, uszczuplenia podatku akcyzowego to kwota około 90 mln złotych. Jest to absolutny rekord w historii Izby Celnej we Wrocławiu.  
«Powrót