«Powrót

„Połykacz” narkotyków zatrzymany na warszawskim lotnisku

„Połykacz” narkotyków zatrzymany na warszawskim lotnisku

„Połykacz” narkotyków zatrzymany na warszawskim lotnisku

Obraz tomografu jamy brzusznej z zawartością kapsułek z narkotykami
Podejrzany prowadzony przez funkcjonariuszy celnych na oddział szpitalny
Funkcjonariusz celny wskazuje kapsułki z narkotykiem na obrazie tomografu
Pierwsza partia kapsułek z narkotykami podczas ważenia
Mazowieccy funkcjonariusze celni zatrzumali podróżnego usiłującego przemycić ponad 1,5 kg kokainy i heroiny, 19 czerwca 2016 r. na warszawskim Lotnisku Chopina.  Narkotyki próbował przemycić w żołądku 36-letni obywatel Nigerii, który przyleciał z Zambii przez Zjednoczone Emiraty Arabskie.
 
Podróżny został skierowany przez funkcjonariuszy Wydziału Zwalczania Przestępczości Izby Celnej w Warszawie do kontroli celnej z przejścia „nic do zgłoszenia" (tzw. zielonej linii). Zważywszy na czas trwania jego podróży i przede wszystkim jej kierunek, podróżny został poddany wstępnym testom na obecność narkotyków w ślinie, następnie w moczu, który dał jednoznacznie pozytywny wynik. Podjęto decyzję o przewiezieniu podróżnego do szpitala, celem przeprowadzenia badania lekarskiego na obecność narkotyków w organizmie. Wykonane w szpitalu badanie tomografii komputerowej przewodu pokarmowego, potwierdziło podejrzenia funkcjonariuszy celnych, że narkotyki przemycane są wewnątrz organizmu. 
 
Przemycana w żołądku kokaina i heroina zapakowana była w 90 kapsułek o łącznej wadze ponad 1,5 kg. Wewnątrz każdej znajdowało się około 17 g narkotyku. Łączony przemyt różnych narkotyków w żołądku zdarza się rzadko. Najczęściej przemytnicy decydują się na jednorodną kontrabandę.
 
Czarnorynkowa wartość przemycanych przez podróżnego narkotyków to blisko 600 tys. złotych. W detalu wartość ta byłaby kilkakrotnie większa, ponieważ z takiej ilości narkotyków przy założeniu 100% czystości, można by wyprodukować około 10 tysięcy „działek", które już teraz nie trafią na nasze ulice. Jak wynika z ustaleń Wydziału Dochodzeniowo-Śledczego Komendy Wojewódzkiej Policji w Radomiu, który prowadzi czynności procesowe w sprawie pod nadzorem Prokuratury Rejonowej Warszawa-Ochota, przemycane narkotyki miały być rozprowadzane na terenie całego kraju.
 
36-letni Nigeryjczyk usłyszał zarzuty. Za próbę przemytu narkotyków, przemytnikowi-połykaczowi grozi do 15 lat pozbawienia wolności. 
 
Dotychczasowy „rekordzista połykacz", usiłował przemycić w żołądku 2,7 kg narkotyków.
«Powrót