«Powrót

Fikcyjny obrót cukrem zatrzymany

Fikcyjny obrót cukrem zatrzymany

Fikcyjny obrót cukrem zatrzymany

Kostki cukru ułożone w piramidkę

Po raz kolejny bydgoska Kontrola Skarbowa ujawniła przestępczy proceder polegający na wyłudzaniu podatku od towarów i usług za pośrednictwem fikcyjnych faktur. Dzięki ścisłej współpracy z Prokuraturą Okręgową we Włocławku i CBŚP zatrzymano 18 osób odpowiedzialnych za organizację oszustwa. W jego wyniku Skarb Państwa mógł ponieść straty w kwocie około 40 mln zł.

Na trop oszustów podatkowych bydgoska Kontrola Skarbowa wpadła już w 2013 r. Dzięki zastosowaniu wyspecjalizowanych narzędzi analitycznych i wykorzystaniu dostępnych baz danych, wytypowano grupę podmiotów handlujących mieszanką spożywczą, co do których zachodziło podejrzenie uczestnictwa w oszustwach podatkowych.

Sprawę pod lupę wziął wywiad skarbowy, przeprowadzając szereg skomplikowanych czynności operacyjno-rozpoznawczych. W ich efekcie doszło do ustalenia uczestników obrotu tym towarem i wszczęcia kilkunastu postępowań kontrolnych na obszarze całego kraju. Kontrole potwierdziły, że nie wszystkie transakcje zawierane pomiędzy kontrolowanymi podmiotami odzwierciedlają stan faktyczny i że w rzeczywistości mają one na celu wyłudzenie podatku od towarów i usług za pomocą fikcyjnych faktur.

Ustalenia Kontroli Skarbowej dały podstawę do powiadomienia Prokuratury i organów ścigania, które z uwagi na swoje uprawnienia, w sposób kompleksowy zabezpieczyły materiał dowodowy i dokonały zatrzymania podejrzanych o oszustwa osób.

Mechanizm oszustwa polegał na fikcyjnym zakupie mieszanki spożywczej, składającej się z cukru i ekstraktu herbaty, która następnie była sprzedawana pomiędzy kilkoma podmiotami krajowymi. W dalszej kolejności towar trafiał do spółki, w której rzekomo następowało jego frakcjonowanie na cukier i herbatę. Oba produkty – już oddzielnie – sprzedawano do kolejnych spółek i w tym momencie następowała zmiana stawki VAT. Kupowana mieszanka spożywcza obłożona była bowiem 23% stawką tego podatku, natomiast uzyskany w wyniku segregacji cukier – już tylko 8% stawką. Tym samym, firma dokonująca rzekomego rozdzielenia produktu, po jego dalszej odsprzedaży ubiegała się o zwrot różnicy podatku. Na kolejnym etapie obrotu cukier, za pośrednictwem podstawionych spółek, był sprzedawany za granicę z zastosowaniem 0% stawki VAT, a sprzedawcy występowali o zwrot VAT do właściwego urzędu skarbowego. Wyprowadzony z Polski na papierze cukier, wracał do kraju ponownie jako mieszanka spożywcza.

O olbrzymiej skali procederu świadczy fakt, że u podatkowych oszustów zabezpieczono tysiące sztuk dokumentów księgowych. Na podstawie ich analizy oszacowano, że przez cukrową karuzelę przewinęło się ponad 72 tys. ton cukrowo-herbacianej mieszanki.

«Powrót