Duszpasterstwo Służby Celnej

  Duszpasterstwo Służby Celnej

  Duszpasterstwo Służby Celnej

  Zgodnie z art. 13 ustawy o Służbie Celnej działalność duszpasterska prowadzona jest na podstawie porozumień ministra właściwego do spraw finansów publicznych z przedstawicielami kościoła lub związku wyznaniowego. Komunikat o podpisaniu porozumienia jest publikowany w Dzienniku Urzędowym Ministra Finansów.

  Duszpasterstwo Rzymsko-Katolickie

  Duszpasterstwo Rzymsko-Katolickie Służby Celnej Rzeczypospolitej Polskiej zostało utworzone, w oparciu o prośbę Podsekretarza Stanu w Ministerstwie Finansów - Szefa Służby Celnej, uchwałą Zgromadzenia Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski. Zostało włączone do Ordynariatu Polowego Wojska Polskiego. Organizację pracy duszpasterzy w Służbie Celnej określono w porozumieniu między Ministerstwem Finansów a Delegatem KEP ds. Służby Celnej.

  Decyzją Biskupa Polowego WP gen. dyw. dr hab. Tadeusza Płoskiego mianowano kapelanów Służby Celnej koordynujących pracę duszpasterską w Izbach Celnych, a na szczeblu ministerialnym utworzono stanowisko dziekana Służby Celnej.

  Kapelani Służby Celnej w Polsce:

  • Ks. Marcin Iżycki – dziekan w MF (siedziba) oraz kapelan w IC Warszawa, IC Łódź i IC Biała Podlaska;
  • Ks. Marian Midura – kapelan w IC Olsztyn (siedziba), IC Białystok, IC Gdynia i IC Toruń;
  • Ks. Radosław Kalinowski – kapelan w IC Poznań (siedziba) i IC Szczecin;
  • Ks. Krzysztof Skałkowski – kapelan w IC Przemyśl (siedziba), IC Kraków i IC Kielce;
  • Ks. Piotr Jakubuś – kapelan w IC Wrocław (siedziba), IC Katowice, IC Opole, IC Rzepin.

  Duszpasterstwo Prawosławne

  Organizację i funkcjonowanie prawosławnego duszpasterstwa w Służbie Celnej wytyczyło Porozumienie z 19 września 2010 roku zawarte w Białymstoku pomiędzy Ministrem Finansów a Delegatem Świętego Soboru Biskupów Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego.

  Dekretem z 18.01.2011r. Biskup Jerzy, na prawosławnego kapelana Służby Celnej wyznaczył ks. Piotra Augustyńczuka. Zgodnie z Dekretem, ks. P. Augustyńczuk działalnością duszpasterską objął zasięg Izb Celnych w Białymstoku, w Olsztynie i w Gdyni.

  bip

  Informacje o publikacji dokumentu

   
  Data utworzenia: 20.09.2012 Data publikacji: 20.09.2012 13:01 Data ostatniej modyfikacji: 20.09.2012 13:02
  Autor: Filip Niełaczny Osoba publikująca: Filip Niełaczny Osoba modyfikująca: Filip Niełaczny
  Rejestr zmian
«Powrót

Wizyta metropolity wrocławskiego u dolnośląskich celników

Wizyta metropolity wrocławskiego u dolnośląskich celników

Wizyta metropolity wrocławskiego u dolnośląskich celników

Wizyta metropolity wrocławskiego w Izbie Celnej we Wrocławiu / fot.: Służba Celna


01.04.2014 r. do siedziby Izby Celnej we Wrocławiu, na zaproszenie dyrektor izby,  przybył z duszpasterską wizytą Jego Ekscelencja, metropolita wrocławski arcybiskup Józef Kupny.

Ks. arcybiskup kieruje archidiecezją wrocławską od 16 czerwca 2013 r. i sukcesywnie poznaje instytucje funkcjonujące na terenie Dolnego Śląska. W spotkaniu, obok  dyrektor Barbary Basisty, wzięli udział funkcjonariusze kadry kierowniczej, którzy w bezpośredniej rozmowie przedstawili strukturę i zadania Służby Celnej. Towarzyszył im kapelan Służby Celnej.

Ks. arcybiskup, będąc z wykształcenia socjologiem zajmującym się naukami społecznymi, z wielkim zainteresowaniem wsłuchiwał się w  szeroki zakres działań dolnośląskich celników. Gość wyraził wielkie uznanie i szacunek dla pracy funkcjonariuszy celnych i podkreślił szczególne znaczenie realizowanych zadań przez Służbę Celną dla naszej Ojczyzny.

Na koniec wizyty ks. arcybiskup otrzymał pamiątkowy ryngraf Służby Celnej, a zebranym i wszystkim celnikom udzielił błogosławieństwa i życzył sukcesów zawodowych oraz satysfakcji z wykonywanej pracy.

 

«Powrót