Duszpasterstwo Służby Celnej

  Duszpasterstwo Służby Celnej

  Duszpasterstwo Służby Celnej

  Zgodnie z art. 13 ustawy o Służbie Celnej działalność duszpasterska prowadzona jest na podstawie porozumień ministra właściwego do spraw finansów publicznych z przedstawicielami kościoła lub związku wyznaniowego. Komunikat o podpisaniu porozumienia jest publikowany w Dzienniku Urzędowym Ministra Finansów.

  Duszpasterstwo Rzymsko-Katolickie

  Duszpasterstwo Rzymsko-Katolickie Służby Celnej Rzeczypospolitej Polskiej zostało utworzone, w oparciu o prośbę Podsekretarza Stanu w Ministerstwie Finansów - Szefa Służby Celnej, uchwałą Zgromadzenia Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski. Zostało włączone do Ordynariatu Polowego Wojska Polskiego. Organizację pracy duszpasterzy w Służbie Celnej określono w porozumieniu między Ministerstwem Finansów a Delegatem KEP ds. Służby Celnej.

  Decyzją Biskupa Polowego WP gen. dyw. dr hab. Tadeusza Płoskiego mianowano kapelanów Służby Celnej koordynujących pracę duszpasterską w Izbach Celnych, a na szczeblu ministerialnym utworzono stanowisko dziekana Służby Celnej.

  Kapelani Służby Celnej w Polsce:

  • Ks. Marcin Iżycki – dziekan w MF (siedziba) oraz kapelan w IC Warszawa, IC Łódź i IC Biała Podlaska;
  • Ks. Marian Midura – kapelan w IC Olsztyn (siedziba), IC Białystok, IC Gdynia i IC Toruń;
  • Ks. Radosław Kalinowski – kapelan w IC Poznań (siedziba) i IC Szczecin;
  • Ks. Krzysztof Skałkowski – kapelan w IC Przemyśl (siedziba), IC Kraków i IC Kielce;
  • Ks. Piotr Jakubuś – kapelan w IC Wrocław (siedziba), IC Katowice, IC Opole, IC Rzepin.

  Duszpasterstwo Prawosławne

  Organizację i funkcjonowanie prawosławnego duszpasterstwa w Służbie Celnej wytyczyło Porozumienie z 19 września 2010 roku zawarte w Białymstoku pomiędzy Ministrem Finansów a Delegatem Świętego Soboru Biskupów Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego.

  Dekretem z 18.01.2011r. Biskup Jerzy, na prawosławnego kapelana Służby Celnej wyznaczył ks. Piotra Augustyńczuka. Zgodnie z Dekretem, ks. P. Augustyńczuk działalnością duszpasterską objął zasięg Izb Celnych w Białymstoku, w Olsztynie i w Gdyni.

  bip

  Informacje o publikacji dokumentu

   
  Data utworzenia: 20.09.2012 Data publikacji: 20.09.2012 13:01 Data ostatniej modyfikacji: 20.09.2012 13:02
  Autor: Filip Niełaczny Osoba publikująca: Filip Niełaczny Osoba modyfikująca: Filip Niełaczny
  Rejestr zmian
«Powrót

św. Mikołaj z celnikami przyniósł chorym dzieciom najcenniejszy dar

św. Mikołaj z celnikami przyniósł chorym dzieciom najcenniejszy dar

św. Mikołaj z celnikami przyniósł chorym dzieciom najcenniejszy dar

6 grudnia – na tę datę rokrocznie czekają dzieci w wielu zakątkach świata, bowiem tego dnia Święty Mikołaj odwiedza dzieci, by przekazać im wymarzone prezenty. Dla jednych dzieci są to zabawki, dla innych słodycze, książki, przybory szkolne czy sprzęt sportowy. Są też takie dzieci, które ten, wydawać by się mogło, radosny dzień spędzają w szpitalach, zmagając się z ciężkimi chorobami. W obdarowaniu tych ostatnich postanowili pomóc Świętemu Mikołajowi, nie po raz pierwszy, funkcjonariusze Służby Celnej.

5 grudnia pod siedzibą Izby Celnej w Katowicach zaparkował krwiobus, w którym funkcjonariusze celni oraz pracownicy Izby Celnej w Katowicach mogli oddać krew na rzecz pacjentów Górnośląskiego Centrum Zdrowia Dziecka w Katowicach-Ligocie. Funkcjonariusze celni i pracownicy zamieszkali w okolicy Cieszyna, Bielska-Białej, Częstochowy, czy Rybnika, w oddziałach terenowych Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Katowicach, również oddali tego dnia krew na rzecz małych pacjentów. Ponadto, w tym dniu śląscy celnicy mieli także możliwość zgłoszenia się do bazy dawców szpiku kostnego. Do tej szlachetnej inicjatywy przyłączyły się 3 osoby. Łącznie na terenie całego województwa śląskiego 27 funkcjonariuszy i pracowników Służby Celnej oddało krew na rzecz Górnośląskiego Centrum Zdrowia Dziecka im. Jana Pawła II w Katowicach. 
 
Również na Dolnym Śląsku w przeddzień Świętego Mikołaja od samego rana funkcjonariusze Służby Celnej oddali honorowo krew z dedykacją dla Pacjentów Kliniki Transplantacji Szpiku, Onkologii i Hematologii Dziecięcej we Wrocławiu. Krew oddali funkcjonariusze celni we Wrocławiu, w Legnicy i w Wałbrzychu. Taka forma pomocy, która ratuje życie, jest szczególnie cenna dla dzieci, które potrzebują jej niemal codziennie. Akcje oddawania krwi przez funkcjonariuszy celnych na Dolnym Śląsku mają swoją kilkuletnią tradycję. Dwa razy w ciągu roku, na Dzień Dziecka i w dniu Świętego Mikołaja oddajemy krew zawsze z dedykacją dla dzieci z kliniki kierowanej przez prof. Alicję Chybicką. 
 
Natomiast w samo południe, w bibliotece szpitala odbył się koncert Orkiestry Wojewódzkiej Komendy Policji, który był dla chorych dzieci nie lada wydarzeniem. Stan zdrowia nie pozwolił wszystkim dzieciom na zejście do szpitalnej biblioteki, gdzie grała orkiestra, ale i tak wszyscy słyszeli koncert. Po koncercie celnicy i policjanci rozdawali dzieciom świąteczne prezenty. Chwila radości i uśmiech na twarzy małych pacjentów był dla nas bezcenny.
 
Cieszymy się, że z roku na rok rośnie liczba celników, którzy postanawiają obdarować chore dzieci „kroplą życia". Ta donacja funkcjonariuszy Służby Celnej z pewnością uratuje niejedno zdrowie i życie dziecka i sprawi ogromną radość jego najbliższym. Kolejny raz udowodniliśmy, że stać nas na DAR SERCA.
bip

Informacje o publikacji dokumentu

 
Data utworzenia: 10.12.2012 Data publikacji: 11.12.2012 12:20 Data ostatniej modyfikacji: 11.12.2012 12:23
Autor: Filip Niełaczny Osoba publikująca: Filip Niełaczny Osoba modyfikująca: Filip Niełaczny
Rejestr zmian
«Powrót