Duszpasterstwo Służby Celnej

  Duszpasterstwo Służby Celnej

  Duszpasterstwo Służby Celnej

  Zgodnie z art. 13 ustawy o Służbie Celnej działalność duszpasterska prowadzona jest na podstawie porozumień ministra właściwego do spraw finansów publicznych z przedstawicielami kościoła lub związku wyznaniowego. Komunikat o podpisaniu porozumienia jest publikowany w Dzienniku Urzędowym Ministra Finansów.

  Duszpasterstwo Rzymsko-Katolickie

  Duszpasterstwo Rzymsko-Katolickie Służby Celnej Rzeczypospolitej Polskiej zostało utworzone, w oparciu o prośbę Podsekretarza Stanu w Ministerstwie Finansów - Szefa Służby Celnej, uchwałą Zgromadzenia Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski. Zostało włączone do Ordynariatu Polowego Wojska Polskiego. Organizację pracy duszpasterzy w Służbie Celnej określono w porozumieniu między Ministerstwem Finansów a Delegatem KEP ds. Służby Celnej.

  Decyzją Biskupa Polowego WP gen. dyw. dr hab. Tadeusza Płoskiego mianowano kapelanów Służby Celnej koordynujących pracę duszpasterską w Izbach Celnych, a na szczeblu ministerialnym utworzono stanowisko dziekana Służby Celnej.

  Kapelani Służby Celnej w Polsce:

  • Ks. Marcin Iżycki – dziekan w MF (siedziba) oraz kapelan w IC Warszawa, IC Łódź i IC Biała Podlaska;
  • Ks. Marian Midura – kapelan w IC Olsztyn (siedziba), IC Białystok, IC Gdynia i IC Toruń;
  • Ks. Radosław Kalinowski – kapelan w IC Poznań (siedziba) i IC Szczecin;
  • Ks. Krzysztof Skałkowski – kapelan w IC Przemyśl (siedziba), IC Kraków i IC Kielce;
  • Ks. Piotr Jakubuś – kapelan w IC Wrocław (siedziba), IC Katowice, IC Opole, IC Rzepin.

  Duszpasterstwo Prawosławne

  Organizację i funkcjonowanie prawosławnego duszpasterstwa w Służbie Celnej wytyczyło Porozumienie z 19 września 2010 roku zawarte w Białymstoku pomiędzy Ministrem Finansów a Delegatem Świętego Soboru Biskupów Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego.

  Dekretem z 18.01.2011r. Biskup Jerzy, na prawosławnego kapelana Służby Celnej wyznaczył ks. Piotra Augustyńczuka. Zgodnie z Dekretem, ks. P. Augustyńczuk działalnością duszpasterską objął zasięg Izb Celnych w Białymstoku, w Olsztynie i w Gdyni.

  bip

  Informacje o publikacji dokumentu

   
  Data utworzenia: 20.09.2012 Data publikacji: 20.09.2012 13:01 Data ostatniej modyfikacji: 20.09.2012 13:02
  Autor: Filip Niełaczny Osoba publikująca: Filip Niełaczny Osoba modyfikująca: Filip Niełaczny
  Rejestr zmian
«Powrót

Dzień Bezpiecznego Kierowcy z dolnośląskimi celnikami

Dzień Bezpiecznego Kierowcy z dolnośląskimi celnikami

Dzień Bezpiecznego Kierowcy z dolnośląskimi celnikami

Kierowca przegląda Dekalog Kierowcy / fot.: Służba Celna
Kapelan, ks. Piotr Jakubuś wręcza kierowcy obrazek z wizerunkiem patrona kierowców / fot.: Służba Celna


Od sześciu lat, co roku, 25 lipca, w dniu św. Krzysztofa – Patrona Kierowców, Duszpasterstwo Służby Celnej włącza się aktywnie w kampanię społeczną realizowaną na terenie całego kraju – Dzień Bezpiecznego Kierowcy. Inicjatywa ta organizowana jest już po raz dziewiąty przez Krajowe Duszpasterstwo Kierowców oraz MIVA Polska (fundację niosącą pomoc polskim misjonarzom w organizowaniu środków transportu).

W tym dniu patrol dolnośląskich celników z Referatu Grupy Mobilnej wyruszył na kontrolę drogową wraz z kapelanem Służby Celnej, księdzem Piotrem Jakubusiem.

Tym razem działania funkcjonariuszy oprócz kontroli przewożonych towarów miały na celu skierowanie apelu o bezpieczną jazdę i poszanowanie wszystkich uczestników ruchu drogowego, a kapelan podczas krótkiej rozmowy wręczał breloczki i naklejki z wizerunkiem patrona kierowców, a także obrazki ze św. Krzysztofem, na odwrocie których każdy mógł zapoznać się z Dekalogiem Kierowcy. Ujmuje on krótkie, proste i dosadne sugestie: „Nie będziesz egoistą na drodze", następnie „Szanuj pieszych", „Nie zabijaj – bądź trzeźwy", „Zapnij pasy – będziesz bezpieczny", „Nie bądź brawurowy w prędkości" czy „Pomagaj potrzebującym na drodze". Dekalog kończy nakaz przestrzegania przepisów drogowych i poszanowania pracy policjantów.

Przedsięwzięcie to ma na celu przypomnienie kierowcom o rozwadze i ostrożnej jeździe samochodem, o odpowiedzialności za wszystkich uczestników ruchu drogowego, o trzeźwości i bezpieczeństwie „za kółkiem". Widząc zatrważające dane statystyczne pokazujące ogromną skalę wypadków na naszych drogach warto podejmować różne inicjatywy zmierzające do zwiększenia zarówno bezpieczeństwa na drogach, jak również kultury jazdy. Kierowcy bardzo pozytywnie odebrali tę niecodzienną kontrolę, podczas której otrzymali pamiątki przypominające o jeździe w zgodzie z przepisami ruchu drogowego i własnym sumieniem.

Dekalog Kierowcy:
Jesteś kierowcą na drodze i nie jesteś na niej sam. Ponad wszystkim jest Pan Bóg Twój, więc zawsze o tym pamiętaj:
1.    Nie będziesz egoistą na drodze.
2.    Nie będziesz ostry w słowach, czynach i gestach wobec innych ludzi.
3.    Pamiętaj o modlitwie i uczczeniu Św. Krzysztofa, kiedy wyruszasz w drogę – umiej też podziękować.
4.    Szanuj pieszych.
5.    Nie zabijaj – bądź trzeźwy.
6.    Zapnij pasy – będziesz bezpieczny.
7.    Nie bądź brawurowy w prędkości.
8.    Nie narażaj siebie i innych na niebezpieczeństwo.
9.    Pomagaj potrzebującym na drodze.
10.    Przestrzegaj przepisy drogowe, szanuj pracę naszej Policji.

«Powrót