Duszpasterstwo Służby Celnej

  Duszpasterstwo Służby Celnej

  Duszpasterstwo Służby Celnej

  Zgodnie z art. 13 ustawy o Służbie Celnej działalność duszpasterska prowadzona jest na podstawie porozumień ministra właściwego do spraw finansów publicznych z przedstawicielami kościoła lub związku wyznaniowego. Komunikat o podpisaniu porozumienia jest publikowany w Dzienniku Urzędowym Ministra Finansów.

  Duszpasterstwo Rzymsko-Katolickie

  Duszpasterstwo Rzymsko-Katolickie Służby Celnej Rzeczypospolitej Polskiej zostało utworzone, w oparciu o prośbę Podsekretarza Stanu w Ministerstwie Finansów - Szefa Służby Celnej, uchwałą Zgromadzenia Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski. Zostało włączone do Ordynariatu Polowego Wojska Polskiego. Organizację pracy duszpasterzy w Służbie Celnej określono w porozumieniu między Ministerstwem Finansów a Delegatem KEP ds. Służby Celnej.

  Decyzją Biskupa Polowego WP gen. dyw. dr hab. Tadeusza Płoskiego mianowano kapelanów Służby Celnej koordynujących pracę duszpasterską w Izbach Celnych, a na szczeblu ministerialnym utworzono stanowisko dziekana Służby Celnej.

  Kapelani Służby Celnej w Polsce:

  • Ks. Marcin Iżycki – dziekan w MF (siedziba) oraz kapelan w IC Warszawa, IC Łódź i IC Biała Podlaska;
  • Ks. Marian Midura – kapelan w IC Olsztyn (siedziba), IC Białystok, IC Gdynia i IC Toruń;
  • Ks. Radosław Kalinowski – kapelan w IC Poznań (siedziba) i IC Szczecin;
  • Ks. Krzysztof Skałkowski – kapelan w IC Przemyśl (siedziba), IC Kraków i IC Kielce;
  • Ks. Piotr Jakubuś – kapelan w IC Wrocław (siedziba), IC Katowice, IC Opole, IC Rzepin.

  Duszpasterstwo Prawosławne

  Organizację i funkcjonowanie prawosławnego duszpasterstwa w Służbie Celnej wytyczyło Porozumienie z 19 września 2010 roku zawarte w Białymstoku pomiędzy Ministrem Finansów a Delegatem Świętego Soboru Biskupów Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego.

  Dekretem z 18.01.2011r. Biskup Jerzy, na prawosławnego kapelana Służby Celnej wyznaczył ks. Piotra Augustyńczuka. Zgodnie z Dekretem, ks. P. Augustyńczuk działalnością duszpasterską objął zasięg Izb Celnych w Białymstoku, w Olsztynie i w Gdyni.

  bip

  Informacje o publikacji dokumentu

   
  Data utworzenia: 20.09.2012 Data publikacji: 20.09.2012 13:01 Data ostatniej modyfikacji: 20.09.2012 13:02
  Autor: Filip Niełaczny Osoba publikująca: Filip Niełaczny Osoba modyfikująca: Filip Niełaczny
  Rejestr zmian
«Powrót

Biskup Józef Guzdek z wizytą u wielkopolskich celników

Biskup Józef Guzdek z wizytą u wielkopolskich celników

Biskup Józef Guzdek z wizytą u wielkopolskich celników

fot.: Służba Celna
fot.: Służba Celna
fot.: Służba Celna

14 listopada br. Biskup Polowy Wojska Polskiego Józef Guzdek  był  gościem Izby Celnej w Poznaniu. Był to wielki i historyczny dzień dla naszej instytucji, albowiem tej rangi duchowny odwiedził nas po raz  pierwszy.

Biskupa powitał w imieniu Dyrektora Izby Celnej w Poznaniu, zastępca Dyrektora  Pan Marek Pospieski, który  zapoznał Ordynariusza Polowego Wojska Polskiego z historią, strukturą i najważniejszymi zadaniami realizowanymi przez Służbę Celną.

Podczas wizyty Biskup Polowy WP spotkał się z kierownictwem IC,  wyrażając wielkie uznanie i szacunek dla pracy funkcjonariuszy. Nasz Gość podkreślił szczególny charakter i wagę realizowanych przez SC zadań. Przypomniał nam też o pewnych uniwersalnych, niezmiennych i ponadczasowych wartościach, które winny kierować życiem każdego człowieka bez względu na wyznanie. Biskup zwrócił też uwagę, że wartości te powinny być szczególnie ważne dla funkcjonariuszy i pracowników Służby Celnej z uwagi na charakter wykonywanej pracy.
Podczas spotkania nie zabrakło słynnych poznańskich rogali marcińskich (o których Biskup wyraził się z wielkim uznaniem) oraz podarunków. Pan Marek Pospieski wręczył Ordynariuszowi Polowemu pamiątkowy ryngraf Służby Celnej. Z kolei ekscelencja na ręce zastępcy dyrektora przekazał książkę  „Jan Paweł II z Wojskiem Polskim".

Na zakończenie spotkania, ksiądz biskup złożył najserdeczniejsze życzenia dla wszystkich wielkopolskich celników i ich rodzin.

bip

Informacje o publikacji dokumentu

 
Data utworzenia: 17.12.2012 Data publikacji: 17.12.2012 11:19 Data ostatniej modyfikacji: 17.12.2012 11:20
Autor: Radosław Kalinowski, kapelan Izby Celnej w Poznaniu Osoba publikująca: Jolanta Jarmul-Mikołajczyk Osoba modyfikująca: Jolanta Jarmul-Mikołajczyk
Rejestr zmian
«Powrót