Duszpasterstwo Służby Celnej

  Duszpasterstwo Służby Celnej

  Duszpasterstwo Służby Celnej

  Zgodnie z art. 13 ustawy o Służbie Celnej działalność duszpasterska prowadzona jest na podstawie porozumień ministra właściwego do spraw finansów publicznych z przedstawicielami kościoła lub związku wyznaniowego. Komunikat o podpisaniu porozumienia jest publikowany w Dzienniku Urzędowym Ministra Finansów.

  Duszpasterstwo Rzymsko-Katolickie

  Duszpasterstwo Rzymsko-Katolickie Służby Celnej Rzeczypospolitej Polskiej zostało utworzone, w oparciu o prośbę Podsekretarza Stanu w Ministerstwie Finansów - Szefa Służby Celnej, uchwałą Zgromadzenia Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski. Zostało włączone do Ordynariatu Polowego Wojska Polskiego. Organizację pracy duszpasterzy w Służbie Celnej określono w porozumieniu między Ministerstwem Finansów a Delegatem KEP ds. Służby Celnej.

  Decyzją Biskupa Polowego WP gen. dyw. dr hab. Tadeusza Płoskiego mianowano kapelanów Służby Celnej koordynujących pracę duszpasterską w Izbach Celnych, a na szczeblu ministerialnym utworzono stanowisko dziekana Służby Celnej.

  Kapelani Służby Celnej w Polsce:

  • Ks. Marcin Iżycki – dziekan w MF (siedziba) oraz kapelan w IC Warszawa, IC Łódź i IC Biała Podlaska;
  • Ks. Marian Midura – kapelan w IC Olsztyn (siedziba), IC Białystok, IC Gdynia i IC Toruń;
  • Ks. Radosław Kalinowski – kapelan w IC Poznań (siedziba) i IC Szczecin;
  • Ks. Krzysztof Skałkowski – kapelan w IC Przemyśl (siedziba), IC Kraków i IC Kielce;
  • Ks. Piotr Jakubuś – kapelan w IC Wrocław (siedziba), IC Katowice, IC Opole, IC Rzepin.

  Duszpasterstwo Prawosławne

  Organizację i funkcjonowanie prawosławnego duszpasterstwa w Służbie Celnej wytyczyło Porozumienie z 19 września 2010 roku zawarte w Białymstoku pomiędzy Ministrem Finansów a Delegatem Świętego Soboru Biskupów Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego.

  Dekretem z 18.01.2011r. Biskup Jerzy, na prawosławnego kapelana Służby Celnej wyznaczył ks. Piotra Augustyńczuka. Zgodnie z Dekretem, ks. P. Augustyńczuk działalnością duszpasterską objął zasięg Izb Celnych w Białymstoku, w Olsztynie i w Gdyni.

  bip

  Informacje o publikacji dokumentu

   
  Data utworzenia: 20.09.2012 Data publikacji: 20.09.2012 13:01 Data ostatniej modyfikacji: 20.09.2012 13:02
  Autor: Filip Niełaczny Osoba publikująca: Filip Niełaczny Osoba modyfikująca: Filip Niełaczny
  Rejestr zmian
«Powrót

Akcja Krzyś – bezpiecznie i zawsze trzeźwo po naszych drogach

Akcja Krzyś – bezpiecznie i zawsze trzeźwo po naszych drogach

Akcja Krzyś – bezpiecznie i zawsze trzeźwo po naszych drogach

fot.:Służba Celna
fot.:Służba Celna
fot.:Służba Celna
fot.:Służba Celna


W poniedziałek 15 lipca w Urzędzie Celnym w Suwałkach odbyło się spotkanie dotyczące bezpiecznej jazdy po naszych drogach. Jego organizatorem był ks. dr Marian Midura Krajowy Duszpasterz Kierowców, Kapelan Służby Celnej. Ksiądz kapelan omówił zasady bezpiecznej jazdy oraz przedstawił możliwe konsekwencje jazdy bez zapiętych pasów bezpieczeństwa oraz pod wpływem alkoholu.

Do akcji przyłączył się także Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Suwałkach wystawiając w ramach szkolenia symulator zderzeń. Funkcjonariusze suwalskiego urzędu celnego mogli przekonać się na własnej skórze, jak ważne jest zapinanie pasów bezpieczeństwa podczas jazdy samochodem. Dyrektor ośrodka przypomniał także o akcji ICE = Życie (In Case of Emergency) – ogólnopolskiej akcji rozpowszechniania i umieszczania w telefonach komórkowych hasła ICE, które posłuży służbom ratunkowym do kontaktu w celu określenia grupy krwi lub innych istotnych danych na temat uczuleń lub dolegliwości.

W akcję bezpiecznej jazdy włączyła się także Parafia Świętego Kazimierza Królewicza w Suwałkach. Proboszcz parafii ogłosił program organizowanego w najbliższą niedzielę festynu promującego Akcję Krzyś. Podczas plenerowej imprezy przy kościele parafialnym odbędą się modlitwy za kierowców, święcenie pojazdów, akcja krwiodawstwa oraz pokazy służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo. Funkcjonariusze Służby Celnej m.in. zaprezentują sprzęt do kontroli, radiowozy oraz opowiedzą odwiedzającym o roli celników w ochronie zwierząt zagrożonych wyginięciem.
 

«Powrót