Duszpasterstwo Służby Celnej

  Duszpasterstwo Służby Celnej

  Duszpasterstwo Służby Celnej

  Zgodnie z art. 13 ustawy o Służbie Celnej działalność duszpasterska prowadzona jest na podstawie porozumień ministra właściwego do spraw finansów publicznych z przedstawicielami kościoła lub związku wyznaniowego. Komunikat o podpisaniu porozumienia jest publikowany w Dzienniku Urzędowym Ministra Finansów.

  Duszpasterstwo Rzymsko-Katolickie

  Duszpasterstwo Rzymsko-Katolickie Służby Celnej Rzeczypospolitej Polskiej zostało utworzone, w oparciu o prośbę Podsekretarza Stanu w Ministerstwie Finansów - Szefa Służby Celnej, uchwałą Zgromadzenia Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski. Zostało włączone do Ordynariatu Polowego Wojska Polskiego. Organizację pracy duszpasterzy w Służbie Celnej określono w porozumieniu między Ministerstwem Finansów a Delegatem KEP ds. Służby Celnej.

  Decyzją Biskupa Polowego WP gen. dyw. dr hab. Tadeusza Płoskiego mianowano kapelanów Służby Celnej koordynujących pracę duszpasterską w Izbach Celnych, a na szczeblu ministerialnym utworzono stanowisko dziekana Służby Celnej.

  Kapelani Służby Celnej w Polsce:

  • Ks. Marcin Iżycki – dziekan w MF (siedziba) oraz kapelan w IC Warszawa, IC Łódź i IC Biała Podlaska;
  • Ks. Marian Midura – kapelan w IC Olsztyn (siedziba), IC Białystok, IC Gdynia i IC Toruń;
  • Ks. Radosław Kalinowski – kapelan w IC Poznań (siedziba) i IC Szczecin;
  • Ks. Krzysztof Skałkowski – kapelan w IC Przemyśl (siedziba), IC Kraków i IC Kielce;
  • Ks. Piotr Jakubuś – kapelan w IC Wrocław (siedziba), IC Katowice, IC Opole, IC Rzepin.

  Duszpasterstwo Prawosławne

  Organizację i funkcjonowanie prawosławnego duszpasterstwa w Służbie Celnej wytyczyło Porozumienie z 19 września 2010 roku zawarte w Białymstoku pomiędzy Ministrem Finansów a Delegatem Świętego Soboru Biskupów Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego.

  Dekretem z 18.01.2011r. Biskup Jerzy, na prawosławnego kapelana Służby Celnej wyznaczył ks. Piotra Augustyńczuka. Zgodnie z Dekretem, ks. P. Augustyńczuk działalnością duszpasterską objął zasięg Izb Celnych w Białymstoku, w Olsztynie i w Gdyni.

  bip

  Informacje o publikacji dokumentu

   
  Data utworzenia: 20.09.2012 Data publikacji: 20.09.2012 13:01 Data ostatniej modyfikacji: 20.09.2012 13:02
  Autor: Filip Niełaczny Osoba publikująca: Filip Niełaczny Osoba modyfikująca: Filip Niełaczny
  Rejestr zmian
«Powrót

Akcja „Odblaskowe Warmia i Mazury”

Akcja „Odblaskowe Warmia i Mazury”

Akcja „Odblaskowe Warmia i Mazury”

Spotkanie odbyło się w szkole podstawowej w Korszach / fot.: Służba Celna
Funkcjonariusz celny z psem „Joko
ks. Marian Midura objaśnił jak działają odblaski przewiezione z Krajowego Duszpasterstwa Kierowców / fot.: Służba Celna
Uczestnicy akcji „Odblaskowe Warmia i Mazury
Pamiątkowe zdjęcie uczestników akcji / fot.: Służba Celna
Odblask z wizerunkiem Jana Pawła II / fot.: Służba Celna


W środę, 4 grudnia br. w Szkole Podstawowej w Korszach przeprowadzono akcję: „Odblaskowe Warmia i Mazury".

Akcję zorganizowała Izba Celna w Olsztynie i Komenda Wojewódzka Policji w Olsztynie.

Spotkanie odbyło się w szkole podstawowej w Korszach w dwóch grupach: klasy od 1-3 i klasy od 4-6. Na wstępie wszyscy obejrzeli film pt. „Lepiej widoczni - widocznie lepsi", na którym pokazano jak stosowanie odblasków wpływa na widoczność i poprawę bezpieczeństwa na drodze. Film skomentowała policjantka z Wydziału Ruchu Drogowego KWP i zachęciła wszystkich do noszenia odblasków oraz prosiła dzieci, aby zadbały o przekazanie odblasków w ramach mikołajek swoim dziadkom i babciom, aby i oni byli bezpieczniejsi na drodze, szczególnie gdy poruszają się po niej wieczorem, kiedy jest ciemno. \\\\przekazała też odblaski do dziecięcych tornistrów.

Następnie ks. kom. Marian Midura, kapelan SC objaśnił jak działają odblaski przewiezione z Krajowego Duszpasterstwa Kierowców i jak ważne, aby każdy je nosił. Wyjaśnił też, że na odblasku - na bardzo wysokiej jakości folii odblaskowej widnieje postać Jana Pawła II i data 27.04.2014 - to data ogłoszenia świętym wielkiego Polaka. Koniecznie trzeba, aby to odblaski były noszone na wierzchnich ubraniach oraz, aby inni ludzie widzieli, że są dla wszystkich dzieci z Korsz te odblaski z Papieżem Polakiem bardzo ważne i noszą je z dumą.

Następnie funkcjonariusz celny ze swoim pupilem psem „Joko" pokazali jak pracują Celnicy z Wydziału Zwalczania Przestępczości i jak, dzięki wyszkolonym specjalnie psom, udaremniają przemyt wielkich nieraz ilości nielegalnych papierosów do Polski. Oczywiście cały ten pokaz spotkał się z bardzo żywym zainteresowaniem dzieci z obydwu grup zebranych na szkolnej sali gimnastycznej. Pokaz nagrodzono bardzo gromkimi brawami.

Obecny na spotkaniu Jan Fiedorczuk, kierownik Oddziału Celnego w Korszach  wręczył organizatorom spotkania i  dyrektor szkoły specjalne certyfikaty. Takie takie certyfikaty otrzymali także sponsorzy, którzy wspomogli zakup części z kilkuset odblasków. Specjalny certyfikat z podpisem Krzysztofa Hołowczyca otrzymał  Oddział Celny w Korszach. Następnie wybrani uczniowie zostali udekorowani „Medalami w postaci odblasków" . Uczestnicy spotkania zostali uwiecznieni na wspólnym zdjęciu.

Jest to kolejna Szkoła na Warmii i Mazurach, gdzie olsztyńscy Celnicy z WZP wspólnie z Policją WRD - bardzo ciekawie i skutecznie promowali akcję „Odblaskowe Warmia i Mazury" - z pewnością już to przyczynia się do zwiększenia bezpieczeństwa na drodze szczególnie tych najmłodszych - dzieci i młodzieży.

«Powrót